Türk Profesörün Blockchain Platformu Ava Labs’e 6 Milyon Dolarlık Yatırım

0

Coindesk’te yer alan bir habere göre, Cornell Üniversitesi bilgisayar bilim profesörü olan ünlü isim Emin Gün Sirer‘in kurucusu olduğu Blockchain start-up firması Ava Labs, beklenen hamle geldi ve yeni bir fikir algoritmasına sahip Blockchain ağını kullanıcılarının karşısına çıkardı.

Bu yeni ağ, gerçek parayla kullanıma hazır olmasada önemli bir adım olarak ilk defa Ava Labs dışında geliştiriciler tarafından kullanılabilecek, “Avalanche” olarak bilinen bu konsensüs protokolü “olası Ethereum katili” olarak da anılmakta ve bu durumun sebebinin Avalanche protokolünün hem Nakamoto Konsensüs protokolünden, hem de Klasik Konsensüs protokolünden “en iyi özellikleri” toplaması ve bir arada olması. Bir Bitcoin işlemlerinin ortalama 10 ile 30 dakika arasında sürüyor ve Ethereum ise saniyede 15 işlem’e kadar çalışabiliyor. Avalanche protokolü bu ikisinin eksiklikleri göze alarak saniyede binlerce işlemin yanı sıra “iki saniyelik” ödeme hızını kullanıcılarına vaat ediyor.

Ava Labs’ın kurucusu olan Sirer, kodun henüz tamamen açık kaynak olmayacağını dile getirdi. Test ağının dikkatli incelenmesinin ardından, halka açık sürümü ileriki bir aşamada açılacak.

Ünlü İsimler’den Yatırım Desteği

Ava Labs’ın Şubat ayında aralarında ünlü isimlerinde yer aldığı, Andreessen Horowitz, Plychain, eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan, Intalized, Metaastable ve Abstract Ventures’tan Ramtin Naimi gibi yatırımcılardan 6 milyon dolar değerinde yatırım desteği aldı.

Sirer, Avalanche protokolünü, Mayıs 2018’de halka duyurmuştu. Sirer, geçtiğimiz Ekim ayında YouTube kanalı Kripto Sözlük TV’de Avalanche hakkında konuşma yaptı. Avalanche’in teknolojisi çok hızlı karar verme stratejisine sahip, hem Nakamoto hem Klaslik konsensüsün içlerindeki en iyi özellikleri barındırdığını ve madencilik gerektirmediğini açıklamıştı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın