Mayıs 17, 2019

Türk Profesörün Blockchain Platformu Ava Labs’e 6 Milyon Dolarlık Yatırım


Coindesk’te yer alan bir habere göre, Cornell Üniversitesi bilgisayar bilim profesörü olan ünlü isim Emin Gün Sirer‘in kurucusu olduğu Blockchain start-up firması Ava Labs, beklenen hamle geldi ve yeni bir fikir algoritmasına sahip Blockchain ağını kullanıcılarının karşısına çıkardı.

Bu yeni ağ, gerçek parayla kullanıma hazır olmasada önemli bir adım olarak ilk defa Ava Labs dışında geliştiriciler tarafından kullanılabilecek, “Avalanche” olarak bilinen bu konsensüs protokolü “olası Ethereum katili” olarak da anılmakta ve bu durumun sebebinin Avalanche protokolünün hem Nakamoto Konsensüs protokolünden, hem de Klasik Konsensüs protokolünden “en iyi özellikleri” toplaması ve bir arada olması. Bir Bitcoin işlemlerinin ortalama 10 ile 30 dakika arasında sürüyor ve Ethereum ise saniyede 15 işlem’e kadar çalışabiliyor. Avalanche protokolü bu ikisinin eksiklikleri göze alarak saniyede binlerce işlemin yanı sıra “iki saniyelik” ödeme hızını kullanıcılarına vaat ediyor.

Ava Labs’ın kurucusu olan Sirer, kodun henüz tamamen açık kaynak olmayacağını dile getirdi. Test ağının dikkatli incelenmesinin ardından, halka açık sürümü ileriki bir aşamada açılacak.

Ünlü İsimler’den Yatırım Desteği

Ava Labs’ın Şubat ayında aralarında ünlü isimlerinde yer aldığı, Andreessen Horowitz, Plychain, eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan, Intalized, Metaastable ve Abstract Ventures’tan Ramtin Naimi gibi yatırımcılardan 6 milyon dolar değerinde yatırım desteği aldı.

Sirer, Avalanche protokolünü, Mayıs 2018’de halka duyurmuştu. Sirer, geçtiğimiz Ekim ayında YouTube kanalı Kripto Sözlük TV’de Avalanche hakkında konuşma yaptı. Avalanche’in teknolojisi çok hızlı karar verme stratejisine sahip, hem Nakamoto hem Klaslik konsensüsün içlerindeki en iyi özellikleri barındırdığını ve madencilik gerektirmediğini açıklamıştı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar İsmet KAÇMAZ hakkında :

27 yaşındayım ve İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunuyum. Bitcoin'e 2017 yılında küçük bir yatırım ile başladım. Kripto paralar ve blockchain teknolojileri üzerine araştırma yapmaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?