Türk Lirası Düşerken, Bitcoin Aramaları Artış Gösterdi!

Google’ın Türkiye’den kaynaklanan Bitcoin (BTC) aramaları, merkez bankası başkanını Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından Türk lirasının değer kaybetmesiyle son 24 saat içinde devasa bir artış gösterdi.

Google Trends’den alınan verilere göre, Türk lirasının düşüş haberini takip eden saatlerde Bitcoin için yapılan aramaların sayısı %566 arttı.

Bilindiği üzere merkez bankası eski başkanı Naci Ağbal geçtiğimiz hafta faiz oranlarını yükseltme kararı vermişti. Sonrasında ani bir kararla görevden alınmasının ardından liranın değeri sert düşüşle %10’dan fazla değer kaybetti. Aniden görevden alınma yerli ve yabancı yatırımcılarda şok etkisi yarattı.

Türkiye’de Google üzerinden yapılan Bitcoin aramalarının sayısındaki artış, 2017-2018 boğa koşusu sırasında kaydedilen arama sayısının neredeyse iki katını temsil eden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto para birimleriyle ilgilenmeye başlayanlar sadece vatandaşlar değil. Mart ayının başında, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları paylaştıklarını ve konunun bakanlık tarafından yakından takip edildiğini bildirdi. Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kripto para sektörü için regülasyonların habercisi olarak “başıboş bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

[irp posts=”22199″ name=”Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanlığından Kripto Para Açıklaması!”]

Asya piyasalarında 8 seviyesinin üstüne çıkan dolar/TL paritesi, an itibarıyla 7,8608 düzeyinde seyrediyor.

Kaynak : Cointelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.