Mayıs 8, 2023

Türk Geliştiricilerden Dikkat Çeken Blockchain Hamlesi: Altcoin ile Anlaştılar!


Kullanıcılara işlem yaparken ekstra gizlilik sağlamak için sıfır bilgi kriptografisi kullanan bir blok zinciri projesi olan Railgun DAO, kara para aklamayı önleme ve yaptırımlara uyumu sağlamak için bir “masumiyet kanıtı” özelliği eklemek üzere Türk geliştirici ekibinden oluşan Chainway ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Chainway, Ocak ayında “masumiyet kanıtı (proof of innocence)” aracını piyasaya sürerek, blockchain kullanıcılarının coin mikseri Tornado Cash’ten para çekme işlemlerinin belirli bir mevduat listesinden olmadığını kanıtlamalarına olanak tanıdı. ABD Hazine Bakanlığı, platformun 7 milyar dolardan fazla para aklamak için kullanıldığını savunarak geçtiğimiz Ağustos ayında Tornado Cash’i kara listeye almıştı.

Railgun tarafından sunulan bu işlev, kullanıcıların “kimlik gizliliğini koruyarak, işlemlerinin kara listeye alınmış herhangi bir adresle etkileşime girmemiş bir işlem listesinden olduğuna dair bir kanıt oluşturmalarına” olanak tanıyor. Gizlilik sistemi Ethereum, Polygon, Arbitrum ve Binance Smart Chain üzerinde kullanılmaktadır.

Açıklamaya göre kullanıcılar “fonlarının meşru kökenlerini matematiksel olarak kanıtlayabiliyor”. “Tamamen sıfır bilgiye dayalı bir sistemdir, bu nedenle kullanıcı gizliliği asla tehlikeye atılmaz.”

Railgun’a göre kara listeye alınmış adreslerin listeleri Elliptic, TRM Labs veya Chainalysis gibi adli araçlardan temin edilebilir.

Yeni özelliğe ilişkin kavram kanıtının bu yılın ikinci çeyreğinin sonlarında, tam teslimatın ise üçüncü çeyrekte yapılması bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?