Tunus Kendi Dijital Parasını Resmen Başlattı!

Kripto para sektörünün tanınırlılığının artmasıyla ülkelerin sektöre olan ilgisi de arttı. ‘Kendi dijital parasını çıkarıyor’ başlıklı haberleri sık sık duymaya başladık. En dikkatleri çeken ülke ise Çin oldu. En popüler kripto para birimi Bitcoin’e karşı olumlu bir tavır sergilemiyor olsa da Çin kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı zaman da ülkemizde de 2020 yılı içerisinde yerli dijital paranın testlerine başlanacak. Türkiye, kendi dijital parasını piyasaya sürme planı olan en güncel ülkeydi bu ülkelere bir yenisi daha eklendi.

Tunus Merkez Bankası tarafından Rusya ile işbirliği yapılarak bir dijital paranın piyasaya sürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Rusya’da faaliyette olan bir Blockchain şirketi ile ortaklık yapıldı. Edinilen bilgilere göre dijital para, Universa Blockchain’in hazırladığı bir platform aracılığıyla oluşturuldu.

E-dinar isimli dijital para, Tunus’un Forex Kulübü’ndeki test formunda resmen başlatıldı. Merkez Bankası Başkanı Marouane El Abassi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında bir dinar sembolik olarak transfer edildi.

Bu dijital para tüketicilere Tunus’ta kurulacak iki bin kiosk aracılığıyla verilecek. Kiosk üzerinden, bir tarayıcı uygulaması veya gelecekte bir mobil uygulama aracılığıyla dijital cüzdanınıza para eklenilebilecek.

Tunus’un kendi dijital parasını oluşturma sebebi ülkedeki dolar durumu ve dış paralara olan ihtiyaç. Dijital para geliştirerek ülkenin kendi içerisinde bir ticaret sistemi geliştirmesi planlanıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.