Ocak 28, 2022

Tim Cook’un Metaverse Yatırımı Açıklaması, Apple’ın Hisse Senedi Fiyatını Uçurdu!

Apple‘ın hisse senedi fiyatı, CEO Tim Cook’un şirketin Q1 2022 kazanç duyurusu sırasında metaverse alanında önemli bir potansiyel gördüğünü söylemesinin ardından yükseldi.

27 Ocak tarihinde gerçekleşen duyuruda, Apple’ın metaverse içindeki fırsatlar konusundaki soruyu yanıtlayan Cook: “Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz” yanıtı vermişti.

“Her zaman yeni ve gelişmekte olan teknolojileri keşfediyoruz ve şu anda bizim için ne kadar ilginç olduğundan uzun uzun bahsettim.”

Metaverse, kısmen kullanıcılar tarafından yaratılan, sosyalleşme, oyun ve hatta canlı konserler sunan, birlikte çalışabilir bir sanal evreni temsil ediyor. Bir tarayıcı aracılığıyla erişilebilmesine rağmen, sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) ile daha iyi deneyim sunmayı vadediyor.

APPL, normal işlem saatlerinde yaklaşık %3 düşüşle 159.22 dolara düşmüştü, ancak aradan geçen zamandan beri %8 artışla 167.23 dolara kadar yükseldi. Elbette metaverse, görüşmede tartışılan konulardan sadece biriydi.

Appleinsider, 27 Ocak tarihli bir paylaşımda, Cook’un Apple’ın (APPL) App Store’da AR geliştirici platformu ARKit kullanılarak tasarlanmış 14.000’den fazla uygulamaya sahip olduğuna dikkat çektiğini bildirdi. ARKit kullanılarak tasarlanan uygulamalar, kullanıcıların Metaverse‘e erişmesine yardımcı olabilir.

Meta, kullanıcıları Metaverse’e çekmek için Oculus kulaklığını kullanmaya yönelirken, Apple şu ana kadar AR teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Öte yandan bir Apple kulaklığının 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak Bloomberg 14 Ocak’ta donanım ve yazılım sorunları nedeniyle ertelenebileceğini bildirildi. Apple’ın metaverse hamlesi bu açıdan taktiksel olarak oldukça iyi görünüyor.

Cook’un Metaverse’i benimsemesine rağmen, geliştirilmekte olan kulaklığın oyun, iletişim ve içerik tüketimine odaklandığına inanılıyor. Şimdiye kadar, piyasa değerine göre dünyanın en büyük şirketi Apple, her ikisi de Metaverse’de geliştirme planlarıyla ilerleyen Meta ve Microsoft gibi diğer teknoloji liderlerinin gerisinde kalıyor.

Microsoft yakın zamanda Metaverse oyunlarını genişletmek amacıyla Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almıştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.