Tether’ın, Altın Endeksli Stablecoin’i İşlem Görmeye Başladı

0
363

Stablecoin devi Tether Ltd., altın destekli bir kripto para başlattı. Bir ons altın ile 1:1 oranında desteklenen stablecoin Tether Gold kripto para borsası Bitfinex’te işlem görmeye başladı. Söz konusu stablecoin, XAUT/USD ile XAUT/BTC işlem çiftleriyle listeleniyor.

XAUT, hem Ethereum hem de TRON Blockchain’i üzerinde çalışıyor ve şirketin açıklamasına göre her bir XAUT’un desteklendiği altınlar bir İsviçre kasasında muhafaza ediliyor. Bununla birlikte şirket XAUT sahiplerinden saklama ücreti talep etmiyor.

İlk birkaç saatte 57 XAUT işlem gördü. Fiyat, ilk işlem gününde 1566 – 1621 dolar aralığında değişkenlik gösterdi. XAUT, 1575 dolardan işlem gördüğü sırada altın 1572 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Tether Gold, türünün tek örneği değil. Bir kripto borsası şirketi olan Paxos, geçen Eylül ayında PAX Gold adlı benzer bir stablecoin başlattı. Düzinelerce başka küçük projeler de altın destekli bir kripto para birimi oluşturmaya çalıştır, ancak şimdiye kadar çoğu başarısız oldu.

En başarılı altın destekli coinlerden biri olan Digix, Ağustos 2018 ve Ocak 2019’da kısa bir süre yüksek ticaret hacimleri gördü. Bununla birlikte, şu an DGX’e olan talep çok düşük.

Altın destekli stablecoinler ve diğer alternatiflerin sunduğu potansiyele rağmen, USDT gibi dolar destekli stablecoinler en popüler seçenek olmaya devam ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın