Tether’in Stablecoin Egemenliği %80’in Altına Düştü!

Coinmetrics’ten edindiğimiz bilgilere göre; piyasanın liderinde coin var. Ardından dolaşımdaki toplam stabilcoin hacmi 20 milyar dolara yaklaşıyor. Devamında ise, USDT’nin toplam dolaşımdaki arz payı küçülmeye devam ediyor. Verile göre; kripto paraların çoğunun artık Ethereum ve Tron ağlarında yayınlanıyor.

Toplam arzın yaklaşık %53’ünü USDT-ETH oluşturmaktadır. USDT-TRX ise, USDT’nin toplam dolaşımdaki arzının %20’sini aldı.

25 Eylül’de yayınlanan son verilere bakacak olursak; temmuz ayındaki bir Coinmetrics raporuna göre stabilcoin’in dolaşımda büyümeye devam ediyor. Dolaşımdaki stablecoin arzı ikiye katlanarak 12 milyar dolara çıkıyor. Son olarak Coinmetrics; büyümenin sonucunu, piyasaların çökmesi ile değişkenlik gösteren kripto varlıklarının istikrarlı paralara dönüştürme durumuna bağladı.

Uzman görüşlerine göre ise; stabilcoin büyümesi, DeFi’ye artan ilginin yarattığı sonuç olarak görünüyor. Defi sevenlerinin, çeşitli defi stantlarından fazlaca gelir sağlamak için stabilcoin kullandıklarını dile getirdi.

Weiss Crypto Bu Konu Hakkında Neler Dedi?

Bu sırada, USDT’ye yönelik provoke yapılmamış saldırıda; Weiss Crypto Ratings, USDC’nin denetimlere tutulduğu için tercih edildiği söylüyor. Weiss; Coinmetrics’in son verileri açıklanmadan önce Twitter’da derecelendirme kuruluşu olduğunu şu şekilde dile getirdi:

USDT’nin aksine USDC , en az beş muhasebe firmasının denetimlerine tabidir. Bu raporlara göre, USDC %100’ün üzerinde destekleniyor. Bu nedenle şu anda tercih ettiğimiz stabilcoin olmaktadır.”

Weiss bir diğer tweetinde; Derecelendirme kuruluşu, Bitfinex’in “kamuya açık olarak denetlenmeyen” tartışmalı kasaları hakkında iddiaları tekrardan dile getiriyor. Ardından, “Tether’e maruz kalmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz” diyerek takipçilerini uyarıyor.

Bazı Twitter kullanıcıları ise derecelendirme şirketine ve denetim firmalarına her zaman güvenilmemesi gerektiğini dile getirmekten çekinmedi. Bir kullanıcı ise şu soruyu sordu:

“Ama muhasebe firmalarına da güvenilmeyeceğini biliyoruz. Yoksa Wirecard’ı unuttunuz mu? İlgili muhasebe firmalarından hiçbiri dolandırıcılığı rapor etmemiştir.”

Haberin sonunda devam eden defi ile de bilgi vermek isterim. Devam eden defi çılgınlığı ve bazı blok zincirlerindeki yüksek ağ fiyatları, stabilcoin dolaşım arzında büyümeye neden olabilir. Tabi bu bir olasılık. Fakat büyüme oranının yılın başındaki ile uyumlu olup olmayacağı ise kafalarda soru işareti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.