Eylül 22, 2023

Tether Sözcüsü Stabilcoin’lere İlişkin İddiaları Tartıştı!


Tether sözcüsüne atfedilen açıklamalar, stabilcoin ihraççısının borç verme uygulamalarını çevreleyen tartışmaları ve spekülasyonları yeniden alevlendirdi ve görünüşe göre kripto para topluluğunda dolaşan teorileri doğruladı.

Bir Tether sözcüsü tarafından yapılan son yorumlar, şirketin finansal faaliyetleri, özellikle de borç verme uygulamaları ile ilgili tartışmaları ve spekülasyonları yeniden alevlendirdi.

Bu yorumlar, stabilcoin şirketinin arkasındaki şirket hakkında uzun süredir devam eden komplo teorilerini doğruluyor gibi görünüyor.

Wall Street Journal’da Jonathan Weil tarafından kaleme alınan yeni bir makale, Tether’in son üç aylık mali güncellemesini inceliyor ve şirketin bu tür uygulamaları azaltacağına dair önceki iddialarına rağmen kredilerde önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Kripto para ihraççısının stabilcoin’i ödünç vermeye devam ettiği ve bir önceki çeyrekte 5,3 milyar dolar olan kredi miktarını 30 Haziran itibariyle 5,5 milyar dolar olarak açıkladığı bildirildi.

Tether Holdings sözcüsü olarak tanımlanan Alex Welch, şirketin kredi vermeye yeniden başladığını doğrulayarak, Aralık 2022’de yaptığı ve 2023’te teminatlı kredilerini aşamalı olarak sonlandıracağını duyurduğu açıklamadan bir değişikliğe işaret etti. Welch, Tether’in bu kredileri “müşterilerimizin likiditesinin önemli ölçüde tükenmesini veya teminatlarını potansiyel olarak elverişsiz fiyatlarla satma ihtiyacını önlemek” için verdiğini belirterek, borçlularına ve daha geniş kripto ekosistemine karşı koruyucu bir duruş sergilediğini öne sürdü.

Başta büyük kripto yatırımcıları olmak üzere Tether’in borçluları, kripto teminatlarına karşı finansman sağlamak için bu kredilerden yararlanıyor ve zorunlu tasfiyeler nedeniyle varlık fiyatlarındaki düşüşler gibi piyasa etkilerini potansiyel olarak azaltıyor.

WSJ makalesine cevaben, Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, iddiaları çürütmek için X’e (eski adıyla Twitter) gitti ve sözcü olarak belirtilen kişinin Tether için çalışmadığını belirterek hem WSJ’yi hem de Bloomberg’i doğrulanmamış bilgileri yaymakla ve önde gelen stabilcoin ihraççısına karşı önyargılı olmakla suçladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ardoino, Tether’in finansal istikrarını vurgulayarak, 3,3 milyar doları aşan fazla rezervleri ve yılda 4 milyar dolar kar elde ettiğini belirtti.

Şirketin teminatlı kredilere maruz kalmayı azaltma taahhüdünü yineledi ve Tether’in eylemlerini, kendisine göre sorumlu hamleler yapmayan diğer kuruluşlarla karşılaştırdı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?