Tesla’nın Bitcoin Satışından Sonra Elon Musk Açıklama Yaptı!

Dün bildirdiğimiz üzere Tesla, Pazartesi günü yayınlanan ilk çeyrek kazanç raporuna göre, bu yılın Şubat ayında yaptığı 1.5 milyar dolar’lık satın alımının %10’unu sattı. Kazanç raporu, şirketin Bitcoin satışlarından 272 milyon dolar kazandığını gösterdi. Tesla, Bitcoin’i 35.000 dolar’ın altında satın almıştı ve önde gelen kripto para birimi şu anda 55.000 dolar civarında işlem görüyor.

Tesla CFO’su Zachary Kirkhorn, Bitcoin yatırımlarının firma için likidite açısından harika bir karar olduğunu ve uzun vadede en iyi kripto para birimine daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını söyledi:

“Bitcoin’in iyi bir karar olduğu, günlük işlemlerde kullanılmayan paramızın bir kısmını koymak için iyi bir yer olduğu ve uzun vadede bekletilmesi planlanan paradan bir miktar getiri elde edebileceği kanıtlandı.” 

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık hissesinin bir bölümünü satmasıyla ilgili haberler, birçok kripto savunucusu tarafından pek iyi karşılanmadı ve hatta bazıları Musk’ı Bitcoin’i kâr ederek satmak için kasıtlı olarak hareket ettiğini söyledi. Bununla birlikte, Tesla CEO’su Elon Musk bir Twitter konuşması sırasında, elektrikli otomobil üreticisinin piyasa likiditesini ve Bitcoin’in bilançolarında likidite olarak nakiti nasıl değiştirebileceğini kanıtlamak için Bitcoin hisselerinin küçük bir bölümünü sattığını açıkladı.

Ünlü yatırımcı Dave Portnoy’in “Olayı doğru mu anlıyorum? Elon Musk önce Bitcoin alıyor, sonra fiyatı pumplıyor. Fiyat yükseliyor. Sonra dumplayıp bir servet elde ediyor.” paylaşımına karşın Musk şu yanıtı verdi:.

“Hayır, (doğru) anlamıyorsun. Kendi Bitcoinimi hiç satmadım. Tesla, Bitcoin likiditesinin şirket bilançosunda nakit para tutmaya bir alternatif olabileceğini kanıtlamak için sahip olduğu (Bitcoinlerin) %10’unu sattı.”

Musk’ın kendisinin Bitcoin tutup tutmadığı uzun zamandır tartışılan bir konuydu ve tartışma Musk’ın yanıtıyla son buldu. Elon Musk’ın geçmişte Bitcoin ile ilgili tweet’i piyasada volatiliteye yol açmıştı, ancak son açıklama, bir haftalık düzeltme ve konsolidasyondan sonra toparlanma yolunda devam ederken BTC fiyatını etkilemedi. Bitcoin fiyatı şu anda 54.800 dolar seviyesinde seyrediyor.

Tesla’nın BTC Satması İyi Bir Gelişme Mi?

Yukarıda da belirtildiği üzere Tesla’nın BTC satışı birkaç piyasa uzmanı tarafından olumsuz bir gelişme olarak değerlendirildi. Fakat bir kısımda bunun iyi bir gelişme olduğu görüşünde. Bu isimlerden biri de Şant Manukyan. Uluslararasuı piyasalar uzmanı Şant Manukyan gelişmeyi şu şekilde değerlendirdi:

“Tesla’nın BTC satmış olmasını olumlu değerlendiriyorum. ABD tahvilleri işlemler açısından güvenli limandır çünkü 1- çok likit bir piyasa 2- büyük işlemleri fiyat ve alım/satım makasını açmadan geçirebilirsiniz. Daha fazla şirketin yatırım yapması isteniyorsa BTC bu özellikleri taşıdığını göstermeli. Yoksa Doge’den farkı kalmaz.”

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.