Tesla’nın Bitcoin Kazancı Araba Satışlarının Önüne Geçti

0

Wall Street Journal’a göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2021’in ilk çeyreğinde Bitcoin ticaretinden, araçlarının satışından daha fazlasını kazandı.

Haber, Tesla’nın pazartesi günü ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasından sonra geldi. Şirketin 10.4 milyar dolarlık geliri ve hisse başına 93 sentlik düzeltilmiş kazancı Wall Street beklentilerini aşsa da, şirketin beklenmedik kârları kısmen kripto para biriminin satışına atfedildi.

Tesla’nın, şubat ayında satın aldığı yaklaşık 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’in bir kısmını sattığı ve net gelirine 101 milyon dolar eklediği bildirildi. Journal’ın işaret ettiğine göre bu, şirketin ilk çeyrekteki kârının(yaklaşık 438 milyon dolar) yaklaşık dörtte birini oluşturuyordu.

Buna ek olarak şirket, emisyon şartlarını karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla diğer otomobil üreticilerine yasal krediler satarak 518 milyon dolar kazandı. Tek başına bu, Tesla’nın 533 milyon dolarlık vergi öncesi gelirinin çoğunu oluşturuyordu.

Bir JPMorgan Chase analistinden alıntı yapan CBS News,Tesla’nın temel faaliyeti olan otomobil ve güneş panelleri satışının ilk çeyrekte 25 milyon dolar kaybettiğini ve bunun çoğu uzmanın öngördüğünden daha kötü bir düşüş olduğunu belirtti.

Son aylarda Tesla, elektrikli araç pazarındaki diğer otomobil üreticileriyle artan rekabetle karşı karşıya. Şirket, geçen yıl ABD’deki elektrikli otomobil satışlarının %80’inden sorumlu olsa da, elektrikli araç pazarını inceleyen bir blog olan Electrek, Tesla’nın ABD’deki pazar payının %50’nin altına düşebileceğini tahmin ediyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın