Tesla’nın Bitcoin Kazancı Araba Satışlarının Önüne Geçti

Wall Street Journal’a göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2021’in ilk çeyreğinde Bitcoin ticaretinden, araçlarının satışından daha fazlasını kazandı.

Haber, Tesla’nın pazartesi günü ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasından sonra geldi. Şirketin 10.4 milyar dolarlık geliri ve hisse başına 93 sentlik düzeltilmiş kazancı Wall Street beklentilerini aşsa da, şirketin beklenmedik kârları kısmen kripto para biriminin satışına atfedildi.

Tesla’nın, şubat ayında satın aldığı yaklaşık 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’in bir kısmını sattığı ve net gelirine 101 milyon dolar eklediği bildirildi. Journal’ın işaret ettiğine göre bu, şirketin ilk çeyrekteki kârının(yaklaşık 438 milyon dolar) yaklaşık dörtte birini oluşturuyordu.

Buna ek olarak şirket, emisyon şartlarını karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla diğer otomobil üreticilerine yasal krediler satarak 518 milyon dolar kazandı. Tek başına bu, Tesla’nın 533 milyon dolarlık vergi öncesi gelirinin çoğunu oluşturuyordu.

Bir JPMorgan Chase analistinden alıntı yapan CBS News,Tesla’nın temel faaliyeti olan otomobil ve güneş panelleri satışının ilk çeyrekte 25 milyon dolar kaybettiğini ve bunun çoğu uzmanın öngördüğünden daha kötü bir düşüş olduğunu belirtti.

Son aylarda Tesla, elektrikli araç pazarındaki diğer otomobil üreticileriyle artan rekabetle karşı karşıya. Şirket, geçen yıl ABD’deki elektrikli otomobil satışlarının %80’inden sorumlu olsa da, elektrikli araç pazarını inceleyen bir blog olan Electrek, Tesla’nın ABD’deki pazar payının %50’nin altına düşebileceğini tahmin ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.