TCMB’den Dijital Para Hamlesi! Kripto Sektörü İçin İyi Bir Gelişme Mi?

Kripto paraların popülerliği artmaya devam ediyor. Bunun en büyük karşılığını merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) karşı ilginin artmasıyla görüyoruz. Son dönemde CBDC konusu adeta bir yarışa dönüştü ve ülkeler sırasıyla bu yarışta boy göstermeye başladı. Dikkat çeken bir hamlede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan geldi.

Dün yeni bir işe alım ilanı açan TCMB, dijital para arge ekibinde çalışmak üzere 10 uzman yardımcısı arıyor. İş ilanına göre banka, stratejik hedefleri doğrultusunda Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünde dijital paraya ilişkin ArGe projelerine devam ediyor ve bu projelerin hayata geçirilmesi için hazırlık aşamasında.

Bu dikkat çeken iş ilanın yanında, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda da CBDC konusunda bir hedefin yer aldığını hatırlatmakta fayda var. 11. Kalkınma Planı’nda bir merkez bankası dijital parası çıkarma hedefi yer alıyor.

Tüm dünyanın içine alan bir dijital dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. Ülkemizin de bu doğrultuda adımlar atması oldukça sevindirici. Peki bu gelişmeleri kripto para alanı açısından nasıl değerlendirebiliriz? İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’da, YouTube üzerinde yayınladığı videosunda bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bütün merkez bankalarının konuya sıcak olduğunu görüyoruz. Bu konuyu 2-3 yıl önce tartışsaydık; bilinirlik açısından bunu çok pozitif görürdüm. Ama şu anda merkez bankaları biraz köşeye sıkıştıklarından dolayı para politikası başta olmak üzere rekabetten korktuklarından bunu yapıyorlar. O yüzden merkez bankalarının kendi dijital paralarını piyasaya sürmeleri iyi haber mi kötü haber mi? Ben şüpheci yaklaşanlardanım. […] Hem kurun değeri konusunda beklentiler çok doğru değil bence hem de Bitcoin’le ilişkileri açısından bizi negatif noktalara götürebilir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.