TCMB’den Dijital Para Hamlesi! Kripto Sektörü İçin İyi Bir Gelişme Mi?

0
295

Kripto paraların popülerliği artmaya devam ediyor. Bunun en büyük karşılığını merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) karşı ilginin artmasıyla görüyoruz. Son dönemde CBDC konusu adeta bir yarışa dönüştü ve ülkeler sırasıyla bu yarışta boy göstermeye başladı. Dikkat çeken bir hamlede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan geldi.

Dün yeni bir işe alım ilanı açan TCMB, dijital para arge ekibinde çalışmak üzere 10 uzman yardımcısı arıyor. İş ilanına göre banka, stratejik hedefleri doğrultusunda Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünde dijital paraya ilişkin ArGe projelerine devam ediyor ve bu projelerin hayata geçirilmesi için hazırlık aşamasında.

Bu dikkat çeken iş ilanın yanında, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda da CBDC konusunda bir hedefin yer aldığını hatırlatmakta fayda var. 11. Kalkınma Planı’nda bir merkez bankası dijital parası çıkarma hedefi yer alıyor.

Tüm dünyanın içine alan bir dijital dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. Ülkemizin de bu doğrultuda adımlar atması oldukça sevindirici. Peki bu gelişmeleri kripto para alanı açısından nasıl değerlendirebiliriz? İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’da, YouTube üzerinde yayınladığı videosunda bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bütün merkez bankalarının konuya sıcak olduğunu görüyoruz. Bu konuyu 2-3 yıl önce tartışsaydık; bilinirlik açısından bunu çok pozitif görürdüm. Ama şu anda merkez bankaları biraz köşeye sıkıştıklarından dolayı para politikası başta olmak üzere rekabetten korktuklarından bunu yapıyorlar. O yüzden merkez bankalarının kendi dijital paralarını piyasaya sürmeleri iyi haber mi kötü haber mi? Ben şüpheci yaklaşanlardanım. […] Hem kurun değeri konusunda beklentiler çok doğru değil bence hem de Bitcoin’le ilişkileri açısından bizi negatif noktalara götürebilir.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın