TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan Kripto Para Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı online bilgilendirme toplantısında kripto paralara da değindi ve konuşmasında “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” ifadelerini kullandı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’de bir süredir kripto para düzenlemeleri gündemde. Özellikle birkaç kripto para borsasıyla ilgili yaşanan talihsiz gelişmelerin ardından düzenlemeler daha da önem kazanmış gibi görünüyor. Bu doğrultuda hangi yasal düzenlemelerin geleceği merak konusu.

Geçtiğimiz haftalarda kripto para ödemelerine gelen yasağın ardından, kripto paralara genel bir yasak gelip gelmeyeceği de yatırımcıların endişeleri arasında yer alıyordu. Bugün açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu, yukarıda belirtilen etkinlikte kendisine yöneltilen, “Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

Kavcıoğlu, ilk olarak küresel ekonomide bir toparlanma yaşadığını belirterek, “Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı döneme giriyoruz. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir” ifadelerini kullandı.

Kripto varlıklara getirilen düzenlemeyle bir yasağın söz konusu olmadığını belirten Kavcıoğlu, kapsamlı çalışmaların ilgili kurumların katılımıyla devam ettiğini söyledi. Ödemelere ilişkin yasak konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Bizim getirdiğimiz düzenlemenin temel amacı, bu alandaki çalışmalar belirli bir olgunluğa erişinceye kadar, kripto varlıkların ödemeler alanında yol açabileceği muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla, ödemeler alanında kullanılmamasına yöneliktir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.