TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan Kripto Para Açıklaması

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı online bilgilendirme toplantısında kripto paralara da değindi ve konuşmasında “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” ifadelerini kullandı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’de bir süredir kripto para düzenlemeleri gündemde. Özellikle birkaç kripto para borsasıyla ilgili yaşanan talihsiz gelişmelerin ardından düzenlemeler daha da önem kazanmış gibi görünüyor. Bu doğrultuda hangi yasal düzenlemelerin geleceği merak konusu.

Geçtiğimiz haftalarda kripto para ödemelerine gelen yasağın ardından, kripto paralara genel bir yasak gelip gelmeyeceği de yatırımcıların endişeleri arasında yer alıyordu. Bugün açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu, yukarıda belirtilen etkinlikte kendisine yöneltilen, “Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

Kavcıoğlu, ilk olarak küresel ekonomide bir toparlanma yaşadığını belirterek, “Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı döneme giriyoruz. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir” ifadelerini kullandı.

Kripto varlıklara getirilen düzenlemeyle bir yasağın söz konusu olmadığını belirten Kavcıoğlu, kapsamlı çalışmaların ilgili kurumların katılımıyla devam ettiğini söyledi. Ödemelere ilişkin yasak konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Bizim getirdiğimiz düzenlemenin temel amacı, bu alandaki çalışmalar belirli bir olgunluğa erişinceye kadar, kripto varlıkların ödemeler alanında yol açabileceği muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla, ödemeler alanında kullanılmamasına yöneliktir.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın