TCMB Başkanı Naci Ağbal: 2021’de Dijital Para Testlerine Başlamayı Hedefliyoruz!

Başta Bitcoin olmak üzere, kripto para birimi sektörü her geçen gün daha bilinir hale geliyor. Bunun yanında sadece kripto paralar değil genel anlamda dijital para birimleri, günümüz finans endüstrisinde daha çok konuşulur oldu. Özellikle COVID-19 virüsünün getirdiği karantinalar ve yeni alışkanlıklar dijital para birimlerine karşı daha ılımlı olmamızı sağladı. Dijital paralara yönelim sadece vatandaşların değil, aynı zamanda ülkelerinde gündemine geldi. Pek çok ülke merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarına başlamış durumda. Dün ise dikkat çeken bir açıklama ülkemizden geldi.

Geçtiğimiz gün merkez bankası başkanı Naci Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, dijital para açıklamasında bulundu. Ağbal önümüzdeki yılının ikinci yarısında dijital para için pilot testlere başlanacağını bildirdi:

“Dijital para konusunda başlatılan Ar-Ge projesi var. Şu anda bu projenin kavramsal aşaması tamamlanmış durumda. 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlanmasını hedefliyoruz. 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlanmasını hedefliyoruz.”

Geçtiğimiz Eylül ayında  TCMB, dijital para Ar-Ge ekibinde çalışmak üzere 10 uzman yardımcısı aradığını bildirmişti. Ağbal’ın sürpriz yorumları, Türkiye’yi bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) giden yolda hızla ilerlediğini gösteriyor.

Tüm dünyanın içine alan bir dijital dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. CBDC geliştirme ve piyasaya sürme konusu ülkeler arasında adeta yarışa dönüşmüş durumda. Ülkemizin de bu doğrultuda adımlar atması oldukça sevindirici. Bunların yanında CBDC’lerin mevcut kripto sektörünü de nasıl etkileyeceği merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.