Eylül 19, 2023

Tayland’dan Yeni Vergi Kuralları Geldi: Hedefte Kripto Trader’ları da Var, İşte Bilinmesi Gerekenler!


Tayland, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yurtdışında kazanılan paraya ilişkin gelir vergisi yasalarını yenilemeyi planlıyor. Bu değişiklik kripto para ticaretinden, offshore hesaplardan ve uluslararası borsa aracı kurumlarından elde edilen kazançları da kapsıyor. Bangkok Post’un 19 Eylül tarihli bir haberine göre, yeni yasa kapsamındaki ilk vergi formları 2025 yılında ortaya çıkacak.

Hedefte Offshore ve Kripto Trader Hesapları Var

Daha önce, Tayland’daki vergi kanunu yalnızca kazanıldığı yıl geri gönderilen yabancı gelirle ilgileniyordu. Ancak yeni düzenlemeler bu ayrımı ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak, yurtdışında kazanılan tüm paralar, kazanıldığı yıla veya kullanım amacına bakılmaksızın artık rapor edilmelidir. Maliye Bakanlığı yetkilileri bu değişikliği, gelirin nasıl ve ne zaman elde edildiğine bakılmaksızın tüm yabancı kaynaklı kazançlardan vergi alınması gerektiği ilkesine bağlı olduğunu belirterek gerekçelendiriyor.

Bu değişiklik yeni bir vergi zorunluluğu getirmenin yanı sıra belirli grupları hedef almaktadır. Bunlar arasında kripto para ticareti yapan Tayland vatandaşları, offshore hesapları olanlar ve yabancı borsa yatırımları için uluslararası aracı kurumları kullanan bireyler yer alıyor. Bangkok Post’taki çeşitli kaynaklara göre, bu kategoriler yeni vergilendirme düzenlemelerinin odak noktası olacak.

Tayland’da Kripto Düzenlemeleri İçin Sırada Ne Var?

Dahası, bu düzenleyici ayarlama, Tayland hükümetinin dijital varlıklar üzerinde kontrol sağlamak için yaptığı diğer hamleleri de tamamlıyor. Temmuz ayında Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dijital varlık alanındaki firmalar için zorunluluklar yayınladı. Artık kripto para ticaretiyle ilişkili riskler hakkında yeterli uyarılar sağlamaları gerekiyor. Ayrıca SEC, kripto para birimi kredi hizmetlerini herhangi bir biçimde yasakladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere siyasi rüzgarlar bu düzenleme çabalarını yeni yönlere yönlendirebilir. Yeni seçilen Başbakan Srettha Thavisin, eski bir emlak patronu, dijital para birimleri için daha yumuşak bir köşe gösterdi. Bunun ışığında, kısa süre önce kripto dostu bir yatırım şirketi olan XSpring Capital’e 225 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca, 2022 yılında Tayland’ın dijital para biriminin piyasaya sürülmesine öncülük etti.

Kaynak : CoinGape

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?