Tayland, Vergi Tahsilatını Artırmak İçin Blockchain Kullanacak

Son günlerde Çin, Tayland gibi ülkelerden sürekli kripto para ve blockchain teknolojisi hakkında yeni girişimler duymaya başladık. Bu girişimler ve testler hız kesmeden devam ediyor.

Tayland Özel Tüketim Departmanı, blockchain sisteminin entegrasyonu ile gelirlerin artacağını ve ülkenin ekonomik iyileşme yaşayacağını umuyor.

Bangkok Post tarafından Pazartesi günü bir rapor yayınlandı. Rapora göre, vergi makbuzu tahsilatının daha verimli hale gelmesi için bir sistem uygulanacağı ve bu sistem vergilerin artırılmasının önleneceği belirtildi.

Tayland’ın Maliye Bakanlığının yetki alanındaki Özel Tüketim Departmanı, ülkede üretilen veya satılan malların ve bu mallara uygulanan vergilerden sorumludur.

Bakanlık Genel müdürü Lavaron Sangsnit, mevcut vergilerin artırılmasının ülkenin ekonomik toparlanmasını kötü etkileyeceğini söyledi. Bu sebeple, bakanlığın vergi hedeflerine ulaşmak amacıyla başka yolları aradıkları belirtildi.

Bunun yanı sıra, ülkenin diğer iki vergi kurumu olan Gelir departmanı ve Gümrük departmanının operasyonlarında da blockchain teknolojisi kullanmaya başlanacak.

Lavaron, kullanacakları blockchain sistemleri ile vergi kaçakcılığının da önüne geçileceğini umuyor. Buna neden olarakta, vergi denetimlerinin yürütülürken üç departmanın koordinasyonunu belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl, Özel Tüketim Departmanı, endüstride üretilen büyük gelir nedeniyle petrol ihracatının vergi iadelerini değerlendirmek için blockchain tabanlı bir sistem geliştirmeye başlamıştı. Bu sistemin ise, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.