Tayland Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Çalışmalarını Hızlandırıyor

Önümüzdeki ay Tayland’ın merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi kullanan bir ödeme sistemi için prototip üzerinde çalışmaya başlayacak.

Tayland merkez bankası geçtiğimiz gün, merkez bankası dijital para birimine dayanan bir ödeme sistemi için prototip oluşturma planını açıkladı.

Merkez bankası dijital para birimi veya CBDC, bir merkez bankası tarafından oluşturulan dijital para birimidir; Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, merkeziyetsiz değildir. Merkez bankaları, daha düşük işlem ücretleri ve yüksek hızlar vaat ettikleri için CBDC’lerle ilgilenmektedir.

Tayland’ın prototipi de, ödemelerin daha verimli, daha hızlı ve daha esnek olmasını sağlayacak ticari bir ödeme sistemi amaçlıyor. Sistem Tayland’ın en eski çimento şirketi, 106 yaşındaki Siam Çimento Grubu (SCG) ve Tayland merkezli fintech firması Digital Ventures Company Limited ile ortaklık kurdu.

Merkez bankası, prototip üzerindeki çalışmaların önümüzdeki ay başlayacağını ve 2021 yılı başında tamamlanması gerektiğini söyledi. Sonuç olarak, banka bu sistemi değerlendirecek ve bulgularını yayınlayacak. “Proje, CBDC’nin kapsamını genişletme ve büyük şirketlerden başlayarak daha geniş kitlelere uyum sağlama konusunda önemli bir adımdır” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Prototip, Tayland Merkez Bankası’nın daha geniş dijital para projesi olan “Project Inthanon” u geliştirmesi üzerine kurulu. Banka daha önce sınır ötesi bir ödeme sistemi için prototip oluşturmak üzere Hong Kong merkez bankasıyla ortaklık kurdu. Bu prototip Aralık ayında tamamlandı ve blockchain şirketi R3 tarafından oluşturulan blockchain platformu Corda’ya dayanıyor. Tayland Merkez Bankası, Hong Kong Para Otoritesi ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Görünüşe göre Tayland, yakınındaki Çin ve komşusu Kamboçya’nın girişimlerine rakip olacak.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.