Temmuz 28, 2020

Tayland, Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarına Lisans Vermeye Devam Ediyor


Tayland, lisanslı kripto para hizmet sunan işletmelerin sayısını artırıyor. Taylandlı düzenleyiciler şimdi, kripto para borsaları, broker’lar ve borsa ajanları da dahil olmak üzere ülkede yasal olarak faaliyet gösterecek 13 kripto işletmesini onayladı.

Dijital Varlık İşletmeleri Kraliyet Kararnamesi B.E. 2561 Tayland’daki kripto sektörünü düzenliyor. Dijital varlık işlerini üç tipte sınıflandırıyor: “dijital varlık borsası”, “dijital varlık broker’ı” ve “dijital varlık satıcısı”.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu ana kadar altı dijital varlık borsasını onayladı. Bitkub, BX, Satang Pro, Huobi Tayland, ERX ve Zipmex. Onaylanan en yeni borsa ERX’ti.

Altı lisanslı dijital varlık alışverişinin tümü, yalnızca ERX dışında, hem kripto para birimleri hem de dijital token’lar için onaylanmıştır. ERX sadece dijital token’lar için onaylandı. BX, yani Bitcoin Co. Ltd., geçtiğimiz yıl 30 Eylül’de ticareti durdurdu ve SEC’in web sitesinde “şu anda lisans iade etme aşamasında” yer alıyor.

Üç dijital varlık broker’ı (Coins TH, Bitazza ve Kulap) onaylandı. Ancak, Kulap henüz faaliyete geçmedi. Ülkede yalnızca bir lisanslı kripto borsa ajanı var: Coins TH.

Dört ICO portalı da (Longroot, T-box, SE Digital ve Bitherb) lisans aldı. Japon kripto borsası Bitpoint Japonya ve Asia Herb Association Bangkok Co.Ltd. arasındaki ortak girişim olan Bitherb, henüz faaliyete geçmeyen tek ICO portalı.

Kripto borsaları, broker’lar, borsa ajanları ve ICO portalları, Tayland Kara Para Aklama Yasası uyarınca finansal kurumlar olarak kabul ediliyor. Ek olarak Tayland menkul kıymetler düzenleyicisi, “Dijital varlık işini yürütmek isteyenler SEC’in tavsiyesi üzerine Maliye Bakanı tarafından onaylanacak” açıklamasını yaptı. Taylandlı yetkililer, 2013 yılında Bitcoin’i (BTC) yasaklama girişiminde bulunmuş olsa da, şu an ki ılımlı yaklaşımları sektör adına iyi bir gelişme.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?