Mart 18, 2023

Tarih Belli Oldu: Kripto Piyasası 21-22 Mart’taki FOMC Toplantısını Bekliyor!

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) önümüzdeki hafta 21-22 Mart 2023 tarihlerinde toplanacağını duyurdu. Merkez bankasının enflasyonu kontrol altına alma konusunu ele alması gerekirken, bankacılık krizini de hesaba katması bekleniyor ve bunun gerekli olduğu aşikar. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici fiyat endeksi yıllık %6 oranında seyrederken, Fed’in %2’lik hedefinin çok üzerinde. Merkez bankası, banka krizinin önümüzdeki haftalarda kötüleşmesi durumunda yatırımcıları korumaya yönelik önlemleri de değerlendirecek.

Bankacılık sektörü son 12 ayda artan faiz oranları nedeniyle tahviller, hazine bonoları ve menkul kıymetlere yaptıkları yatırımların daha az kârlı hale gelmesiyle büyük bir darbe aldı. Kripto para piyasasında ise Bitcoin fiyatı son bir hafta içinde büyük ölçüde yükseldi ve bankacılık olaylarından uzak kalmayı başardı. Ancak, Fed toplantıları öncesinde yaşanan önceki fiyat düzeltme örnekleri, gelecek haftaki karar öncesinde tekrarlanabilir.

FOMC Toplantısından Faiz Kararı Çıkması Beklenmiyor

Bankacılık krizi piyasadaki dinamikleri değiştirmiş olsa da Fed‘in faizleri arttırması beklenmiyor. Ancak bazı beklentiler atılan adımlara bağlı olarak 25 baz puanlık bir artışa işaret etse de sonuç olarak piyasadaki beklentilere uygun olduğu için kripto para fiyatları için olumlu olabilir. Jerome Powell, daha güçlü ekonomik veriler ve potansiyel daha yüksek enflasyon bağlamında konuştu. Bu aynı zamanda banka hisselerinin kırmızıda işlem görmeye devam etmesi ve dolayısıyla kripto fiyatlarının yükselmesi anlamına da gelebilir.

Bununla birlikte, analistler Fed’in bu kez artışı duraklatmayı seçebileceğini, ancak hedef olasılığın toplantı öncesinde değişebileceğini de tahmin ediyor. Şu anda, Federal hedef oranının olasılığını ölçen CME FedWatch Aracı, önümüzdeki toplantıda %38 oranında artış yapılmayacağını ve %63 oranında 25 baz puan artış yapılacağını gösteriyor. Makro ortamda ve bankacılık sektöründe artan dinamiklerle birlikte, Bitcoin fiyatı toplantı öncesinde yatay bir hareket ya da küçük bir düzeltme görebilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?