Tam Bir Yıl Oldu: Bitcoin Kara Perşembe’den Bu Yana Nasıl Değişti?

Bitcoin (BTC), 12 Mart 2020’de %50 düşüşle tarihinin en büyük çöküşlerinden biriyle karşı karşıya kalalı tam bir yıl oldu. COVID-19’un ortaya çıktığı o dönem, salgın korkuları küresel borsalarda ve kripto para piyasalarında gerginlik yarattı.

Bunu takiben, Bitcoin 12 Mart 2020’de 4.130 dolar’a kadar geriledi. O gün Bitcoin tarihine “Kara Perşembe” olarak geçti. Bazı kripto eleştirmenleri bu çöküşü Bitcoin’in ölümü olarak adlandırırken, BTC tam bir yıl sonra çok daha güçlü bir şekilde karşımızda. BTC şu anda dünyadaki ilk on değerli varlık arasında yer alıyor.

Düşük seviyelerden bu yana, Bitcoin şimdiye kadar %1200 oranında muazzam bir artış gösterdi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.000 dolar’a yakın bir seviyede (57.041 dolar) işlem görüyor.

Geçen yıldan bu yana Bitcoin’in sadece fiyatı değişmedi. Önde gelen kripto varlık güçlü bir kurumsal ilgiyle desteklendi. Bu yolculukta bireysel yatırımcıların desteği de yok sayılamaz. Ancak devasa kurumsal sermaye, işleri bir sonraki seviyeye taşımaya yardımcı oldu. İş zekası şirketi MicroStrategy, BTC için kurumsal ilgiyi yükseltmede kilit itici güçlerden biri oldu. Firma Cuma günü, yeni bir 15 milyon dolar’lık Bitcoin satın alımı yaptığını duyurdu. Geçen ay elektrikli araç ve otomobil devi Tesla da, nakit rezervlerinin yaklaşık %8’ini BTC’ye ayırarak 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurdu. Bu şekilde daha birçok isim sıralanabilir.

Bitcoin Kara Perşembe’yi geride bırakalı 1 yıl oldu. Güçlü bir finans varlığı haline gelmişken, bundan sonraki yolculuğunu takip etmek ilginç olacak.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.