Stellar (XLM) Son 24 Saatte Fiyatını İkiye Katladı! Yükselişin Sebebi Ne?

CoinMarketCap verilerine göre, kripto para birimi Stellar’ın (XLM) fiyatı bugün %100’den fazla değer kazanarak 0.38 dolar’a ulaştı. Yazının kaleme alındığı sırada, XLM %103.88 artışla 0.3512 dolar’dan işlem görüyor. Bu artış, token’ın toplam piyasa hacmini 7 milyar dolar’ın üzerine çıkardı ve onu dokuzuncu en büyük kripto para birimi haline getirdi.

Bazı piyasa uzmanlarına göre, böyle bir dalgalanmanın ana nedenlerinden biri, XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple Labs’ın şu anda karşı karşıya olduğu yasal sorunlar olabilir. Bilindiği üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık’ta Ripple’a karşı 1.3 milyar dolar’lık bir dava açtı. O zamandan beri, XRP’nin fiyatı düştü ve kripto borsaları token’ı listelerinden çıkamaya başladı ve sonucunda daha da güçlü aşağı doğru baskı yarattı. Şu anda XRP, dava öncesindeki fiyatın yaklaşık yarısı kadar olan 0.2335 dolar’dan işlem görüyor.

Londra merkezli Bequant aracı kurumunun araştırma başkanı Denis Vinokourov’un Coindesk’e verdiği demeçte, SEC’in davasının XLM için iyi bir haber olabileceğini söyledi. Bunun arkasındaki sebep XLM’nin XRP’nin değiştirilmiş bir fork’u olması. Bu nedenle, XRP sahipleri, varlıklarını benzer bir token olduğu için aktif olarak XLM’ye aktarıyor olabilirler.

XLM için bir başka olumlu gelişme, Pazartesi günü Stellar Development Foundation’ın (SDF) Ukrayna’nın merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine yardımcı olacağını duyurması. Bunun da XLM fiyatını olumlu etkilediği düşünülüyor.

Buna ek olarak, Para Birimi Denetleyici Ofisi (bankaları düzenleyen ABD Hazine Bürosu) bu haftanın başlarında bankaların ödemeler için stablecoin ve blockchain kullanabileceğini söyleyen yorumlayıcı bir mektup yayınladı. Stellar, ödeme odaklı bir blockchain olduğundan, böyle bir olay dizisi XLM için çok iyi bir fırtına olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.