Ocak 23, 2020

Startup’ın Kurucusu, Blockchain’i Sosyal Medyaya Uyarlıyor

İnternetteki herhangi bir iş için Amazon, Microsoft veya başka bir bulut bilgi işlem devini kullanmak hayatın bir gerçeğidir. DFINITY kurucusu Dominic Williams bunu değiştirmek istiyor. Bulut hizmetlerini (ve tüm verilerini) bağımsız sistemlere yerleştirerek interneti merkezileştirmeyi amaçlayan Blockchain tabanlı kar amacı gütmeyen bir internet protokolü “The Internet Computer’ı” kurdu.

Williams, yeni blokchain teknolojisini, İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta açıkladı. Bu, bir tüzel kişilik tarafından sahip olunmayan veya işletilmeyen merkeziyetsiz bir platformdur. LinkedIn’e bir alternatif olması beklenen platformun adı LinkedUp olacak.

LinkedUp şimdilik sadece gösterildi, ancak kod açık kaynak, yani dileyen herhangi bir üçüncü taraf geliştirici kodla uğraşmaya başlayabilir ve sonunda fikri seçerlerse pazara sunabilir. Yazılım DFINITY’nin Internet Computer protokolü üzerine kurulduğundan, herkesin gözden geçirmesi için değişikliklerin genel bir kaydı mevcut olacaktır.

Williams bir telefon görüşmesinde konuyla ilgili şunları söyledi,

“Facebook’un Haberlerini nasıl oluşturduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok ve Facebook’un verilerimizi nasıl işlediğine dair de hiçbir fikrimiz yok. Bu verileri Cambridge Analytica’ya gönderip göndermediğini bilmenin hiçbir yolu yok ve bu açık İnternet protokolü ile aralarındaki önemli bir fark. LinkedUp’ta yönetişim sisteminden geçen yazılım güncellemelerini görebilirsiniz. Böylece hangi değişikliklerin yapıldığını ve sistemin nasıl çalıştığını tam olarak bilirsiniz.”

Aslında, sosyal ağlar artık bir kara kutu olmayacak. Tüm kullanıcılar, özel algoritmaların nasıl çalıştığını ve neden belirli içerik parçalarını gördüklerini daha iyi anlayacaktır. Bu ağları yöneten koda doğrudan erişimleri olacak ve böylece Williams, insanların mevcut internet altyapısındaki tekelci eğilimlere karşı savaşmaya daha fazla güç verileceğini savunuyor.

Yatırımcılar William’ın fikrine önem veriyor. İsviçre merkezli Zug şirketi, Andreessen Horowitz ve kripto yatırımcıları Polychain Capital ve Multicoin Capital’den 190 milyon Dolar topladı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?