Startup’ın Kurucusu, Blockchain’i Sosyal Medyaya Uyarlıyor

0
497

İnternetteki herhangi bir iş için Amazon, Microsoft veya başka bir bulut bilgi işlem devini kullanmak hayatın bir gerçeğidir. DFINITY kurucusu Dominic Williams bunu değiştirmek istiyor. Bulut hizmetlerini (ve tüm verilerini) bağımsız sistemlere yerleştirerek interneti merkezileştirmeyi amaçlayan Blockchain tabanlı kar amacı gütmeyen bir internet protokolü “The Internet Computer’ı” kurdu.

Williams, yeni blokchain teknolojisini, İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta açıkladı. Bu, bir tüzel kişilik tarafından sahip olunmayan veya işletilmeyen merkeziyetsiz bir platformdur. LinkedIn’e bir alternatif olması beklenen platformun adı LinkedUp olacak.

LinkedUp şimdilik sadece gösterildi, ancak kod açık kaynak, yani dileyen herhangi bir üçüncü taraf geliştirici kodla uğraşmaya başlayabilir ve sonunda fikri seçerlerse pazara sunabilir. Yazılım DFINITY’nin Internet Computer protokolü üzerine kurulduğundan, herkesin gözden geçirmesi için değişikliklerin genel bir kaydı mevcut olacaktır.

Williams bir telefon görüşmesinde konuyla ilgili şunları söyledi,

“Facebook’un Haberlerini nasıl oluşturduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok ve Facebook’un verilerimizi nasıl işlediğine dair de hiçbir fikrimiz yok. Bu verileri Cambridge Analytica’ya gönderip göndermediğini bilmenin hiçbir yolu yok ve bu açık İnternet protokolü ile aralarındaki önemli bir fark. LinkedUp’ta yönetişim sisteminden geçen yazılım güncellemelerini görebilirsiniz. Böylece hangi değişikliklerin yapıldığını ve sistemin nasıl çalıştığını tam olarak bilirsiniz.”

Aslında, sosyal ağlar artık bir kara kutu olmayacak. Tüm kullanıcılar, özel algoritmaların nasıl çalıştığını ve neden belirli içerik parçalarını gördüklerini daha iyi anlayacaktır. Bu ağları yöneten koda doğrudan erişimleri olacak ve böylece Williams, insanların mevcut internet altyapısındaki tekelci eğilimlere karşı savaşmaya daha fazla güç verileceğini savunuyor.

Yatırımcılar William’ın fikrine önem veriyor. İsviçre merkezli Zug şirketi, Andreessen Horowitz ve kripto yatırımcıları Polychain Capital ve Multicoin Capital’den 190 milyon Dolar topladı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın