Şubat 10, 2023

Stabilcoin’e Soruşturma Şoku: Sabitini Kaybetti!

USDP stabilcoin, 10 Şubat’ta 0,98 dolara düşerek kısa bir süreliğine değer kaybetti. Kripto varlık, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nı (NYDFS) tarafından Paxos’u soruşturduğu bildiriliyor.

Paxos tarafından yönetilen USDP stabilcoin, 1 dolarlık sabiti değerini bir süreliğine kaybetti ve 0,98 dolar civarında seyrediyor. Bu, stabilcoin’in sabitini ilk kez kaybetmesi değil. Varlık 2022 boyunca benzeri birçok düşüş kaydetti.

USDP stabilcoin

Pax Dollar stabilcoin 2018 yılında piyasada yerini aldı. USDT ve USDC gibi rakip varlıklar kadar popüler değil ancak yine de bir pazara sahip.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere fiyattaki dalgalanma, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) Paxos‘u soruşturduğu haberleri sonrası geldi. Haberi ilk bildiren kaynaklara göre, ajans konuyla ilgili daha fazla ayrıntı sunmadı.

Soruşturma, stabilcoin’in zirvesini kaybetmesinin bir nedeni olabilir, ancak Paxos başka nedenlerle de manşetlerde yer aldı. ABD Para Birimi Komptrolörü Ofisi’nin, Paxos’tan ulusal bir güven bankası tüzüğü için başvurusunu geri çekmesini istediği söylendi. Paxos bunu yalanladı.

NYDFS, kripto piyasası üzerinde bir miktar kontrol uygulamak amacıyla son zamanlarda birden fazla eylemde bulundu. Haziran 2022’de, Müfettiş Adrienne A. Harris, ABD Doları tarafından desteklenen sabit paralar için düzenleyici kılavuz yayınladı.

Öte yandan Paxos son zamanlarda pazardaki varlığını artırma çabalarıyla dikkat çekiyor. Şirket, DeFi alanında lider bir oyuncu olan MakerDAO ile bir ortaklık duyurusuyla manşetlere çıktı. Bu işbirliği, MakerDAO’daki Peg Stability Modülünde Pax Dollar’ı güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kaynak : BeInCrypto
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?