Mart 11, 2023

Stabilcoin Varlıklar Güven Konusunda Zorluk Yaşıyor!


Silicon Valley Bank‘in çöküşü kripto sektöründe, özellikle de USDC ve USDT gibi stabilcoin’leri kullanan yatırımcılarda endişe yarattığı bir gerçek. Peki tüm bu kargaşanın nedeni ve ‘bulaşıcı etki’ yayılmaya devam edecek mi?

USDC ve Silicon Valley Bank

USDC‘yi ihraç eden Circle, çöküşünden önce Silicon Valley Bank’te 3,3 milyar dolar kaldığını açıkladı. Circle, USDC’nin değerinin düşmesine neden olan problemlerle boğuşuyor. Sonuç olarak, Coinbase ve Binance gibi bazı borsalar USDC içeren belirli işlemleri askıya aldığını duyurdu.

Bununla birlikte, Circle’ın hala diğer bankacılık ortaklarında varlığı mevcut. USDC rezervlerinin çoğu kısa vadeli ABD hazinelerine ve ABD bankalarında tutuluyor. Bu zorluklara rağmen Circle, USDC’nin istikrarını korumak için aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

USDT ve Finans Sektörü

Tether’in USDT stabilcoin’i de finans sektörüyle olan ilişkisi nedeniyle tartışma konusu. Silvergate Capital gibi bankaların çöküşüyle birlikte, yatırımcılar USDT’nin ve genellikle bu bankalarda tutulan fiat para birimleriyle desteklenen diğer stabilcoinlerin istikrarı konusunda endişe duyuyor.

Tether, Silicon Valley Bank ile herhangi bir ilişkisi olmadığını Twitter’da duyurmuştu.

USDT başlangıçta kripto para yatırımcılarının kripto varlıklar ve ABD doları gibi itibari para birimleri arasında zorluk yaşamadan alım satım ve arbitraj amacıyla istikrarlı bir varlık kullanmalarına olanak tanımak için oluşturuldu.

USDT, en büyük denetim şirketlerinden biri olan BDO tarafından denetlenmektedir ve mali tabloları, rezervlerinin çoğunun ABD Hazine bonoları, para piyasası fonları ve bankalardaki nakit dahil olmak üzere nakit ve nakit benzerlerinde olduğunu kanıtlanmaktadır. İkincisi, Tether’in rezervlerinin yaklaşık %9,66’sını veya yaklaşık 6,8 milyar dolarını temsil ediyor ve bu da önemli çıkışları karşılayabilir.

Stabilcoin ve Güvenlik Önlemleri

Hem Circle hem de Tether, stabilcoin‘lerin güvenliğini sağlamak için önlemler almıştır. Circle’ın nakit rezervleri dünyanın en büyük saklama bankası olan Bank of New York Mellon’da saklanırken, Tether’in rezervleri çeşitli nakit eşdeğerlerinde tutulmaktadır.

Stabilcoin yatırımcıları ve şirketleri olası şokları veya aksaklıkları azaltmak için sağlam risk yönetimi stratejileri oluşturmaya çalışıyor. Kripto endüstrisinin istikrarı, geleneksel bankacılık sistemine doğrudan bağlı ve kripto büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettikçe, potansiyel risklere hazırlanmak ve bunları en aza indirmek için adımlar atmak çok önemli olacaktır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?