Stabilcoin Sabitini Kaybetti: Terra Vakası Tekrar mı Edecek?

Stabilcoin’ler kripto para endüstrisinin en güvenilir üyesiyken son zamanlarda en volatil üyesi olmaya aday konuma geldi. Bu volatilenin ötesinde stabilcoin’ler en çok korkutan varlıklar arasına dahi girdi. Bunun nedeni elbette Mayıs ayında büyük bir çöküş yaşayan ‘algoritmik stabilcoin’ TerraUSD (UST) çöküşüydü. Justin Sun tarafından yönetilen USDD de yakın zamanda 1 dolara olan sabitini kaybetti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Tron ağına ait USDD, yakın zamanda 1 dolarlık değerini kaybederek topluluğu harekete geçirdi. USDD son zamanlarda yüksek volatilite gösterirken, haber hazırlanırken 0,97 dolardan işlem görüyordu. Stabilcoin fiyatı gün içerisinde 0,9758 dolarlık seviyeye ulaşsa da en düşük 0,9673 dolara kadar geriledi.

USDD

Üstteki grafikte de görülebileceği üzere stabilcoin fiyatı yüksek bir oynaklık ve sert fiyat düşüşleri kaydetti. Nitekim fiyat 0,974 dolar seviyesinde bir destek kazandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere USDD fiyatı ilk defa değer kaybetmedi. Stabilcoin fiyatı daha önce de sabitini kaybetmiş, sonuç olarak toplulukta endişeye yol açmıştı.

Örneğin Kasım ayında FTX borsasının iflas etmesiyle birlikte sabit değerinde kayıp yaşamıştı. En düşük fiyatını ise 19 Haziran’da 0,9255 dolarla kaydetmişti.

Aşırı teminatlandırılmış stabilcoin olarak sunulan USDD, bu düşüşlerin tamamını kurtarmayı başardı. Ek olarak, Curve’ün merkezi olmayan finans protokolündeki likidite havuzu USDD’de %86 değerindeydi. DAI gibi diğerleri %6,658, USDC %5,80 ve USDT %5,59 olarak hesaplandı.

USDD, TRON Fiyatını mı Etkiledi?

Görünüşe göre Justin Sun’a ait TRX fiyatı da sorun yaşadı. USDD’de yaşanan değer kaybı, TRON fiyatını da düşürdü. Haber hazırlanırken TRX günlük %4,52’lik bir düşüşle 0,05233 dolardan işlem görüyordu. Altcoin 0,05475 dolaran 0,05211 dolara kadar düştü.

Ancak, tüm piyasanın düşüşte olduğu unutulmamalıdır. Neredeyse her varlığın fiyatı devam eden düşüşlerin bir parçası olarak değer kaybetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.