Eylül 22, 2023

Stabilcoin LUSD Saldırıya Uğradı: Linear Finance Açıklama Yaptı!


Merkezi olmayan finans (DeFi) alanının önde gelen kuruluşlarından Linear Finance, Perşembe günü büyük bir saldırıya uğradı. Saldırı sonucu hem PancakeSwap hem de Ascendex’te LUSD likiditesinde feci bir kayıp oluştu.

Saldırı sonrası LUSD’nin değeri düşerken, fiyat bir süre sonra sıfıra geriledi ve kripto para piyasasında yeni bir olumsuz durum yarattı.

Saldırgan protokoldeki bir güvenlik açığından faydalanarak sınırsız miktarda AAVE’nin yasadışı olarak basılmasını sağladı. Bu varlık daha sonra PancakeSwap ve Ascendex’te satılmadan önce Linear Exchange’de LUSD ile takas edildi ve LUSD likiditesinin tamamen boşalmasına neden oldu.

Bunun üzerine Linear Finance ekibi birtakım koruyucu önlem alarak token basımına, yakımına ya da takasına izin veren tüm protokol sözleşmelerini durdurdu ve LUSD için Linear köprü sözleşmesini devre dışı bıraktı. Durumu ele almak üzere, saldırganları takip etmek ve protokolü eski haline getirmek için önde gelen bir endüstri ekibini görevlendirirken, kullanıcılarına içten özürlerini ifade ederek sabır ve desteklerini talep ettiler.

Saldırıdan önce Linear Finance, özellikle Ripple’a bağlı kripto para birimi XRP‘yi listelemesiyle önemli bir büyüme sergilemişti.

XRP, Ripple davasında olumlu bir mahkeme kararının ardından Coindesk, Kraken ve Bitstamp gibi büyük borsalarda yeniden listelendiğinden, bu ekleme her iki kuruluş için de önemli bir gelişmeye işaret ediyordu.

Ocak 2021’de faaliyete geçen Linear Exchange, kripto ekosistemine yeni girmiş olsa da 2020 yılında NGC Ventures ve CMS Holdings gibi yatırım firmaları tarafından gerçekleştirilen 1,8 milyon dolarlık tohum turunun da etkisiyle kısa sürede DeFi alanında öne çıkan bir rakip olarak konumlandı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?