Haziran 21, 2024

Spot Bitcoin ETF’lerinde 139 Milyon Dolarlık Net Çıkış: Grayscale ve Fidelity Zirvede


ABD’deki spot Bitcoin borsa yatırım fonları, art arda beşinci gün net çıkışlar yaşadı ve Perşembe günü fonlardan toplamda 139,88 milyon dolar çekildi.

SoSoValue verilerine göre, dün en büyük çıkışı 53 milyon dolarla Grayscale’in GBTC’si yaşarken, onu 51 milyon dolarlık çıkışla Fidelity’nin FBTC’si izledi. Bitwise’in BITB fonu 32 milyon dolar net çıkış bildirirken, VanEck’in ETF’si 4 milyon dolar net çıkış kaydetti. Invesco ve Galaxy Digital’ın fonu ise 2 milyon dolar net çıkış yaşadı.

Sadece BlackRock’ın IBIT’i net giriş bildirerek trendten sıyrıldı ve bu fon, net varlık değeri açısından en büyük spot Bitcoin ETF’si olma özelliğini taşımaya devam ediyor. IBIT, Perşembe günü 1 milyon dolar net giriş ve 565 milyon dolarlık günlük işlem hacmi kaydetti. Ark Invest, Valkyrie, Franklin Templeton, WisdomTree ve Hashdex’in diğer fonları ise sıfır akış bildirdi.

ETF’lerin toplam işlem hacmi Perşembe günü 1.16 milyar dolar oldu, bu rakam Salı günü 1.7 milyar dolardı. Ocak ayından bu yana piyasada olan 11 spot bitcoin fonu, Perşembe itibarıyla toplamda 14.67 milyar dolar net giriş elde etti. Piyasanın Çarşamba günü resmi tatil nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatmak önemli.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte %1 düşerek yazının yazıldığı sırada 64.471 dolardan işlem görüyordu.

ETF ile ilgili diğer haberlerde, Avustralya’nın en büyük borsası ASX, Perşembe günü ilk spot bitcoin ETF’sini listeledi. VanEck Bitcoin ETF’si, ABD’de listelenen VanEck Bitcoin Trust’a (HODL) yatırım yaparak bitcoin maruziyeti sağlayan bir fon olarak faaliyet gösteriyor. 2022’den beri spot kripto ETF’lerine sahip olmasına rağmen, bitcoin fonunun ASX’e eklenmesi, ABD ve Hong Kong’daki kripto ETF ivmesini yakalama çabalarını yansıtıyor gibi görünüyor.

Bu arada, ABD’deki ETF ihraççıları ülkenin ilk spot ether fonlarını piyasaya sürmek için çalışıyor. İki kaynağa göre, ihraççılar geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Ethereum ETF’leri için S-1 formlarıyla ilgili geri bildirim aldılar ve şimdi düzeltilmiş formları Cuma gününe kadar yeniden sunmak için çalışıyorlar, The Block bu hafta başında bildirdi.

Kaynak : The Block

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?