Şubat 16, 2024

Spot Bitcoin ETF Piyasası Yeni Bir Rekor Kırdı: İşte Detaylar ve Veriler!


Spot Bitcoin ETF piyasası, toplam net akışların 4,69 milyar doları aşmasıyla yeni bir rekora imza attı.

Son bir ay içinde ortaya çıkan Spot Bitcoin ETF piyasası, kümülatif net akışlarında istikrarlı bir artış sergiledi. Crypto.com Research & Insights tarafından sağlanan verilere göre, birleşik Spot Bitcoin ETF’leri 15 Şubat itibarıyla 477 milyon dolar değerinde giriş kaydetti.

Bu giriş, Bitcoin (BTC) fiyatının son yedi günde %10,87’den fazla artarak 52.820,07 dolara yükselmesiyle gerçekleşti. Böylelikle yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı. İşlem hacmi ve piyasa değeri sırasıyla %1,2 ve %3,6 artarak 1.029.309.283.609 dolar ve 35.470.175.600 dolara ulaştı.

Spot Bitcoin ETF’si

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Grayscale’in GBTC’si ve ABD piyasasında işlem gören diğer spot Bitcoin ETF’leri, piyasaya girdiklerinden bu yana oldukça olumlu net akışlar gördü.

Crypto.com Araştırma raporuna göre, BlackRock şu ana kadar toplamda 5,173 milyar dolar ile en büyük Yönetim Altındaki Varlıklara (AUM) sahiptir. Fidelity Bitcoin Trust (FBTC) ürünü ise 3,654 milyar dolarlık net akışla onu takip ederken, Ark 21Shares’in ARKB’si 1,184 milyar dolara ulaşmıştır.

Bu üç firma, 1 milyar dolar sınırını aşan ilk üçlü olma hedefine önemli bir adım attılar ve diğer oyuncular da dikkate değer bir giriş yaptılar.

Bitwise’in BITB ürünü, 996 milyon dolarlık kümülatif net akışla öne çıktı. Diğer yandan, Valkyrie ve VanEck gibi şirketler de dahil olmak üzere diğerleri, mevcut verilere göre toplamda 534 milyon dolarlık bir net akış kaydetti.

Grayscale, tüm spot Bitcoin ETF ihraççıları arasında en büyük Bitcoin varlığına sahip olmasına rağmen, GBTC’den fon çıkışı nedeniyle en büyük negatif net akışa sahip durumda.

Crypto.com Araştırma verilerine göre, ürünün bir Trust’ten Spot ETF’ye dönüştürülmesinin onaylanmasından bu yana, geçtiğimiz hafta 525 milyon dolar ve 15 Şubat’a kadar olan 24 saatlik süreçte 175 milyon dolar olmak üzere toplamda 6,856 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı.

Günlük net akışta bir azalma görülse de, yatırımcılar Grayscale’e yönelik nispeten daha yüksek ücretler nedeniyle rakiplerine kaçınmaya devam edebilir. Bu da önümüzdeki dönem için belirsizliği koruyor.

Kaynak : The Crypto Basic

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?