Şubat 27, 2024

Spot Bitcoin ETF Girişlerinde Büyük Artış: Bitcoin 57.000 Doları Aştı, Neler Oluyor?

Pazartesi günü, spot Bitcoin ETF ‘leri 520 milyon dolarlık bir giriş kaydederek haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Bu büyük giriş, boğaların Bitcoin’de süper bir yükselişe geçmesine ve BTC fiyatının 57.000 dolar seviyesini aşmasına neden oldu. Bitcoin’in yarılanmasından önce yaşanacak olan arz şokunun, BTC’nin kısa sürede 55 bin doları aşmasına yol açabileceği belirtilmişti.

Spot Bitcoin ETF’leri 520 Milyon Dolar Net Giriş Kaydetti

Farside’ın verilerine göre, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) 26 Şubat’ta 520 milyon dolarlık net bir giriş kaydetti. Neredeyse dokuz spot Bitcoin ETF’si tamamıyla büyük bir giriş yaşadı ve Grayscale’in GBTC’si Bitcoin çıkışında bir düşüş daha yaşadı. Bu da perakende ve kurumsal yatırımcılar arasındaki güçlü yükseliş hissini gösteriyor.

BlackRock (IBIT) rekor bir girişle 111,8 milyon doları aşarak net girişi 6 milyar dolar seviyesine ulaştırdı. BlackRock’un Bitcoin ETF’si şu anda yaklaşık 7 milyar dolarlık varlığa sahip. Ancak, Fidelity Bitcoin ETF’si günün en dikkat çeken performansını sergiledi.

Fidelity (FBTC) ve Ark 21Shares (ARKB) Bitcoin ETF’si sırasıyla 243,3 milyon dolar ve 130,6 milyon dolarlık girişler gördü. Bitwise (BITB), VanEck (HODL) ve diğerleri de yükseliş eğiliminde önemli girişler kaydetti.

Dahası, GBTC Cuma günü 51,8 milyon dolarlık çıkış yaşadı. Ancak bu, geçen haftaki trendle uyumlu bir düzeyde. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, bu çıkışın fon için rekor düşük olduğunu belirtti. Toplam hacim 3,84 milyar doları aşarken, net girişler 30 dakikadan kısa bir sürede 55 bin doların üzerine çıkarak 57 bin dolar seviyesini geçti.

spot Bitcoin ETF

BTC Fiyatı 57.000 Doları Geçti

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Pazar günü 72 iken Pazartesi günü 79’a yükseldiği için (Aşırı Açgözlülük seviyesinde) FOMO zirvede. Trader’ların BTC’ye olan ilgisi son derece yüksek olduğundan, bu son derece önemli bir an olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar, BTC fiyatının bitcoin yarıya inmeden önce 60.000 dolar seviyesine ulaşacağını tahmin etmişlerdi.

Bu ralli, MicroStrategy’nin bu ay yaklaşık 3.000 ek token satın aldığını açıklamasının ardından gerçekleşti. Şirketin Bitcoin varlığı bu son alımla birlikte 193.000’e ulaştı.

BTC fiyatı 57.250 dolar gibi yüksek bir piyasa değerine sıçradı ve 27 ay önce belirlenen 68.600 dolarlık en yüksek seviyenin %19,9’una ulaştı. Fiyat şu anda 56.325 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %10’un üzerinde bir artış kaydetti. 24 saatin en düşük ve en yüksek seviyeleri sırasıyla 50.931 ve 56.728 dolar olarak belirlendi. Ayrıca, işlem hacmi son 24 saat içinde %230 gibi büyük bir oranda arttı. Bu da trader’lar arasındaki ilginin arttığını gösteriyor.

Kaynak : CoinGape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?