Mart 3, 2023

Söylentiler Yayıldı: USDT Silvergate ile Bağlantılı mı?

Tether’in baş teknoloji sorumlusu, kripto sektöründeki şirketler sorunlu bankayla aralarına mesafe koymak için sıraya girerken, şirketinin Silvergate’e maruz kalmadığını söyledi. Silvergate, tarihsel olarak bankacılık elde etmek için mücadele eden ancak son zamanlarda mali sıkıntılarla sarsılan kripto endüstrisine hitap eden bir ABD bankasıdır.

San-Francisco bankası geçtiğimiz ay 1 milyar dolarlık net zararın yanı sıra 2022’nin son çeyreğinde müşteri mevduatlarında yaklaşık 14 milyar dolarlık bir düşüş olduğunu açıkladı.

Dün, bağımsız bir muhasebe firmasının belirli denetim prosedürlerini tamamlamasına izin vermek için “ek süreye” ihtiyaç duyması nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yıllık 10-K raporunu sunmayı erteledi.

USDT Silvergate ile Bağlantılı mı?

Şimdi, hisse senetleri hızla düşüyor ve kripto şirketleri firmayla bağlarını koparıyor. Amerika’nın en büyük kripto borsası Coinbase bugün erken saatlerde bankaya ve bankadan yapılan ödemeleri durdurduğunu açıkladı. Perşembe günü attığı bir tweet’te Tether CTO’su Paolo Ardoino şunları söyledi: “Tether’in Silvergate ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.”

Dünyanın en büyük stablecoin’i ve en çok işlem gören kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Tether, kripto endüstrisinin mevcut acımasız ayı piyasasına rağmen görünüşe göre iyi gidiyor.

Geçen ay, geçen yıl 21 milyar dolarlık itfa işlemi gerçekleştirmesine rağmen, 2022’nin 4. çeyreğinde hala 700 milyon dolar kâr elde ettiğini bildirdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Stabilcoin’i USDT, 71 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en büyük kripto para birimi.

Ve diğer tüm dijital varlıklardan daha fazla el değiştiriyor. CoinGecko’ya göre 24 saatlik işlem hacmi 34 milyar doların üzerinde.

Bunun nedeni USDT‘nin fiat para birimleriyle bire bir sabitlenmiş olmasıdır. Bu nedenle traderlar geleneksel bir bankada ABD doları, Japon yeni veya diğer fiat para birimleriyle uğraşmak zorunda kalmadan işlemlere hızlı bir şekilde girmek ve çıkmak için varlığı kullanırlar.

Ancak Tether, bir şirket olarak tartışmalı. Bugüne kadar stablecoin’inin ABD doları ile desteklendiğini kanıtlamayı reddetti. Dahası varlık bağımsız olarak denetlenmiyor.

İki yıl süren New York Başsavcılığı soruşturmasında Tether’in stablecoin’inin “desteklenmesi hakkında yanlış beyanlarda bulunduğu” iddia edildikten sonra 2021 yılında şirket New York’ta artık iş yapmamayı kabul etti.

Kaynak : Decrypt
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?