Aralık 18, 2020

Son Hack Kurbanı Warp Finance Oldu: Platformdan 7.7 Milyon Dolar Çalındı!


DeFi protokolü Warp Finance 7.7 milyon dolarlık bir “flash loan” saldırısına uğradı. Projenin 5.5 milyon dolar’ı kurtarma ve etkilenen kullanıcılara geri ödeme yapma planı var. Detaylar haberimizde.

Çok sayıda protokolde kilitlenmiş milyarlarca doları çeken DeFi alanının önemli büyümesi, kötü niyetli kimselerinde de dikkatini çekti. Merkezi olmayan finans (DeFi) alanı sık sık siber saldırılara maruz kalmaya devam ediyor ve son kurban Warp Finance oldu. Proje bugün erken saatlerde, ismi açıklanmayan faillerin protokolü tehlikeye attığını ve bir flash loan saldırısı başlatarak yaklaşık 8 milyon dolar aldığını kabul etti.

Kullanıcıların stablecoin karşılığında kripto para varlıklarını yatırmalarına olanak tanıyan platform, olayları “karmaşık flash loan saldırısı” olarak tanımladı. Fail, teminat değerinden daha fazlasını ödünç alabildi ve bu da diğer kullanıcılar veya borç verenlerin para kaybına neden oldu.

Saldırgan 7.7 milyon dolarlık çeşitli stablecoin ele geçirmeyi başardı. Bununla birlikte, Warp Finance’ın güvenlik ekibi, “hala teminat kasasında güvence altına alınmış olan yaklaşık 5.5 milyon doları geri alma planı” olduğunu iddia etti.

Kurtarma süreci başarılı olursa, proje fonları etkilenen kullanıcılara iade etmeyi planlıyor. Warp Finance, kalan yaklaşık 2.2 milyon dolarlık tutarı müşterileri zamanla telafi etmeye çalışacağını söyledi.

Flash Loan ve Güvenlik Açıkları

Geleneksel kripto para birimi kredileri, kullanıcıların tipik olarak kripto varlıklarında bir tür teminat sağlamasını gerektirirken, flash loan’lar farklı şekilde çalışır. Borç veren, fonların hemen iade edilmesini beklediği için (aynı blok içinde) kullanıcılar herhangi bir teminat yatırmadan ödünç alabilir. Borçlu bunu yapmazsa, sözleşme hiç var olmamış gibi geçersiz olacaktır.

Flash loan’ların popülaritesi, DeFi çılgınlığı sırasında hız ve rahatlık nedeniyle büyük ölçüde arttı. Bununla birlikte, kötü niyetli kimselerde onları son birkaç ay içinde sayısız benzer saldırı için kullandı. Önceki kurbanlar arasında bZx, Balancer, Harvest, Akropolis ve Origin Protocol gibi protokoller yer alıyordu.

Blockchain analitik firması Glassnode, artan sayıda flash loan saldırılarının ardındaki olası nedenleri araştırdı. Suistimallerin çoğunun merkezi fiyat oracle’larından, manipüle edilen varlıkların fiyatlarından ve “sözleşmelerden gelen fonları çekmekten” geldiği sonucuna vardı.

DeFi protokolleri, güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için platformlarını yükseltti. Bununla birlikte, Warp Finance durumunun gösterdiği gibi, nispeten yeni olan DeFi buluşu hala güvenlik sorunları sergiliyor ve yatırımcıların herhangi bir fon tahsis etmeden önce tehlikelerin farkında olması gerekiyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?