Eylül 16, 2023

Son Dakika, Ünlü Milyarderin Kripto Cüzdanı Hacklendi: 870.000 Dolar Kayıp!


Yüz binlerce ABD doları değerindeki kripto para, Amerikalı girişimci Mark Cuban’a ait sıcak bir cüzdandan hackerlar tarafından çalındı. Milyarder, kripto medyasına bir saldırının kurbanı olduğunu doğruladı.

Fonların 160 gündür aktif olmayan cüzdandan şüpheli hareketi ilk olarak Cuma günü blockchain dedektifi Wazz (X handle @WazzCrypto) tarafından fark edildi.

Etherscan’da ‘Mark Cuban 2’ olarak tanımlanan Metamask cüzdanının işlem geçmişine göre, birkaç dakika içinde, stabilcoinler ve token’lar de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerindeki toplam 870.000 dolar değerindeki miktarlar boşaltıldı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Cuban, cüzdanının hacklendiğini kripto haber kaynağı DL News’e doğruladı. “Aylardır ilk kez Metamask’a girdim. İzliyor olmalılar,” dedi ve ekledi: “Metamask’ın içinde bir şeyler olan bir versiyonunu indirdiğimden oldukça eminim.” Cüzdan birkaç kez çöktü.

Daha sonraki bir işlemde, yaklaşık 2 milyon USDC de farklı bir cüzdana gönderildi. Cuban, kalan varlıkları Coinbase Custody’ye aktardığını açıkladı. Ayrıca, değiştirilemeyen tokenlerini (NFT’ler) Opensea’da kilitlediğini ve tüm poligonunu da transfer ettiğini söyledi. Kripto istihbarat firması Arkham dikkat çekti:

Mark Cuban’ın kripto alanına yaptığı yatırımlar sorunsuz geçmedi. 2021 yılında Iron Finance adlı bir projeye yaptığı yatırımı, titan adlı stabilcoin’in değeri buharlaşıp elindekileri de silince kaybetti.

Kripto topluluğunun önde gelen üyeleri de hacklenmelerden muzdarip oldu. Günler önce, Vitalik Buterin’in eski adı Twitter olan X’teki hesabı, bir kripto dolandırıcılığını teşvik etmek için ihlal edildi. Dahası dolandırıcılığa kananların 690.000 dolardan fazla zarar etmesine neden oldu. Ethereum‘un kurucusu daha sonra bir SIM takas saldırısının kurbanı olduğunu doğruladı.

Kaynak : bitcoin.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?