Eylül 8, 2023

Son Dakika: Thodex Davasında Karar Açıklandı, Kurucu Faruk Fatih Özer’e Şok Ceza!


Türk kripto borsası Thodex ‘in eski CEO’su Faruk Fatih Özer, mahkeme tarafından “örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 11 bin 196 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Özer’i iki kardeşiyle birlikte 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Türk kripto borsası, 2021’de aniden patlamadan önce ülkedeki en büyük dijital varlık ticaret platformlarından biriydi. Borsa, önceden haber vermeksizin platformun hizmetlerini aniden durdurdu ve kurucu Özer, kullanıcıların toplam 2 milyar dolarlık kripto varlığıyla birlikte ülkeden kaçtı. O dönemde Özer, olası bir çıkış dolandırıcılığına ilişkin tüm iddiaları reddetmişti.

Kaçak kurucu nihayet Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta gözaltına alındı. Nisan 2023’te dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla Türkiye’ye iade edilmeden önce hapis cezasını çekiyordu. Özer, Temmuz ayından bu yana vergi belgelerini ibraz etmediği için zaten hapisteydi. En son mahkumiyet ise müşterileri dolandırmaktan geldi.

Kripto borsasının kurucusu mahkemede kendisinin ve ailesinin adaletsizlikle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Thodex’in sadece iflas eden bir kripto şirketi olduğunu ve hiçbir suç niyeti olmadığını söyledi. Özer’in mahkeme ifadesi şu şekilde.

 Dünyadaki tüm kurumları yönetebilecek kadar zekiyim. Bu 22 yaşında kurduğum şirketten de bellidir. Suç örgütü kuracak olsam bu kadar amatörce hareket etmezdim. Söz konusu olan dosyadaki şüphelilerin 2 yılı aşkın süredir mağdur oldukları açıktır.”

Koinifinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Thodex kripto borsasına karşı uzun süredir devam eden davada 21 sanık vardı. Bunlardan beşi duruşmaya bizzat katıldı. Mahkeme 16 sanığın delil yetersizliği nedeniyle “nitelikli dolandırıcılık” suçundan beraatine karar verirdi. Öte yandan dört sanığın da tahliyesine hükmetti. Davadaki diğer sanıklar ise dolandırıcılık olayına karışmalarına bağlı olarak çeşitli derecelerde cezalar aldılar.

Kaynak : COINTELEGRAPH

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?