Son Dakika: MASAK, Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları İçin Rehber Yayımladı!

0

Türkiye’deki kripto para piyasasına ilişkin düzenlemeler, bir süredir gündemde. Yapılan açıklamalar neticesinde, yetkililerin konuyla ilgili çalışmalarının devam ettiği biliniyor. Bu doğrultuda Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bugün kripto varlık rehberi yayımladı. Söz konusu rehber Rehber, kara paranın takibi konusunda yükümlü kuruluşlar arasına dahil edilen kripto para platformlarının uyacağı kuralları içeriyor.

Bilindiği üzere 1 Mayıs tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle, “kripto varlık hizmet sağlayıcıları”, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in “Yükümlüler” kısmına dahil edilmişti. Bu sayede kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, noter gibi kurumlarla ile aynı yükümlülükler altına girmişti.

Şimdi ise MASAK tarafından yayınlanan rehberde, söz konusu yükümlülükler ayrıntılı bir şekilde ele alındı. Buna göre, yükümlülüğünü yerine getirmeyen kripto varlık hizmet sağlayıcıları için 4 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanacak. Yine platformlar, şüpheli işlemleri en geç 10 iş günü içinde, gecikmesi sakıncalı hallerde ise derhal, MASAK’a bildirecek.

Bunun yanında şüpheli işlemlerde tutar gözetmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her işlemde kimlik tespiti yapacak. Ayrıca kimlik tespitinin, iş ilişkisi tesisinden veya işlem yapılmadan önce tamamlanması gerekiyor.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın