SOL’un Yükselişi Durdurulamıyor – Solana Sonunda Dogecoin’i Yerinden Etti!

0

NFT ve DeFi kullanımının artmasıyla birlikte Solana, hızlı yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Büyük rallisinin ardından SOL, önde gelen şaka parasını sonunda tahtından indirdi.

CoinGecko verilerine göre, Solana blok zincirinin yerel kripto para birimi olan SOL, toplam piyasa değerine göre en değerli kripto para birimleri listesinde yedinci sıraya yükseldi. Solana böylece önde gelen şaka kripto para birimi Dogecoin‘i (DOGE) yerinden etmiş oldu.

Solana, son haftalarda inanılmaz bir değer artışı yaşadı ve son 30 günde yüzde 300’den fazla arttı. SOL, bu süre boyunca art arda yeni ATH’lere ulaştı. 1 Ağustos’ta token başına değeri 35 dolar olan kripto para birimi son zamanlardaki hızlı yükselişine devam etti; Pazartesi günü ilk kez 100 doları geçen SOL, dün 149.91 dolara ulaşarak yeni bir zirve belirledi. O zamandan beri geri çekilen Solana, son 24 saatte yüzde 2 artışla 138 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan, Dogecoin son zamanlarda daha karışık bir performans sergiliyor. CoinGecko’ya göre, fiyatı son 30 günde yaklaşık yüzde 50 artış gösteren DOGE, geçen hafta sadece yüzde 6 arttı. DOGE, Temmuz ayı sonlarında bütün kripto para piyasası toparlanmaya başlarken, bazı rakip coin’lerden daha hızlı yükselse de, her iki yönde de daha sert fiyat hareketleri sergileme eğiliminde olan DOGE, tarihsel olarak oldukça volatil bir kripto para.

Dogecoin’in fiyatı, yılın başından bu yana hala büyük bir artış gösteriyor ve 1 Ocak’ta 0,0055 dolardan şu anki fiyatı 0,29 doların üzerine çıkıyor. Dogecoin’in Mayıs ayında belirlenen 0,73 $’lık en yüksek fiyatının yaklaşık %60 altında olmasına rağmen, bu %5,200’lük bir artış. Solana’nın piyasa değeri – veya mevcut fiyatla çarpılan toplam madeni para miktarı – Dogecoin için 38.7 milyar dolara kıyasla şimdi 39.2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Dogecoin’in fiyatı yılın başından bu yana çarpıcı bir şekilde yükseldi ve 1 Ocak’taki 0.0055 dolardan şu anki fiyatı olan 0.29 dolara yükseldi. Bu yüzde 5200’lük bir artış, ancak Dogecoin’in Mayıs ayındaki en yüksek fiyatı olan 0.73 ABD dolarının hala yüzde 60 altında. Solana’nın piyasa değeri şu anda 40.3 milyar dolar, Dogecoin’inki ise 39.967 milyar dolar civarında seyrediyor bu da SOL’u en iyi kripto para birimleri sıralamasında Dogecoin’in önüne geçiriyor.

Solana Ethereum’un Rakibi Olabilir Mi?

Solana, şu anda önde gelen akıllı sözleşme platformu olan Ethereum için yükselen bir rakip olarak görülüyor. Akıllı sözleşmeler, belirlenmiş talimatları yerine getiren kod parçalarıdır ve merkezi olmayan uygulamalara (dapps), merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine ve NFT kripto koleksiyonlarına güç sağlarlar.

Ethereum, akıllı sözleşme blockchain’leri arasında önemli bir liderliğe sahip olsa da, Solana, en başından beri hızlı işlem süreleri ve düşük işlem ücretleriyle birlikte, daha enerji tasarruflu bir PoS blockchain’i olarak tasarlandı. SOL token’ının son haftalardaki fiyat artışı, kısmen platformdaki artan DeFi ve NFT etkinliğine bağlanıyor; bu da hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların platformu daha geniş çapta benimsemesi anlamına geliyor.

Bununla birlikte, ağ etkinliği açısından, yeni başlayan blok zinciri ve “Ethereum katili” olarak adlandırılan platform, rakibinin oldukça gerisinde kalıyor. DeFi Llama’dan alınan verilere göre, Solana’daki DeFi protokollerinin şu anda akıllı sözleşmelerinde kilitli 3.6 milyar dolarlık değeri varken, Ethereum tabanlı DeFi protokollerinin kilitli varlıkları 126 milyar dolar.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın