Şubat 2, 2023

Solana Tabanlı Kripto Projesi Kapatılıyor: “Paranızı Çekin Uyarısı!”

Solana merkezli DeFi borç verme platformu Everlend, projeyi ve gelişimini durdurduğunu açıkladı.

Proje, yaptığı duyuruda likidite eksikliğini ve borçlanma ve borç verme piyasasının genel olarak daralmasını gerekçe olarak gösterdi.

Likidite yok ve bu sadece Solana ile ilgili değil ve B/L [borçlanma ve borç verme] piyasası (Everlend’in %100 bağımlı olduğu) küçülmeye devam ediyor.

Öte yandan yeterli alan olsa dahi projeyi işletmeye devam etmenin büyük bir “kumar” olacağı açıklamada dikkat çekti.

Everlend, uygulamasını yalnızca para çekimleri aktif olarak güncelled. Para yatırmış olan kullanıcıları protokolden çıkarılması duyurusu da sık sık tekrarlanıyor.

Proje ayrıca protokolün kod tabanının açık kaynaklı hale geleceğini, böylece “herkesin inşa ettiklerimizi kullanabileceğini ve çalışmaya devam edebileceğini” duyurdu.

Solana Tabanlı Everlend ve Diğer DeFi’lar Azalıyor

Everlend’in bahsettiği likidite sıkışıklığı, Solana‘daki DeFi ekosisteminin, ekosistemdeki neredeyse tüm projeler için ana likidite sağlayıcısı olan Serum’dan uzaklaşmasıyla ortaya çıktı.

Bu durum, Kasım ayında FTX’in çöküşünün ardından projenin özel anahtarlarının kripto borsasında tutulduğunun anlaşılmasıyla başlamıştı. Serum’un likidite havuzları Solana DeFi ekosisteminin büyük çoğunluğunu desteklediğinden ve likiditeye erişimi son derece verimli hale getirdiğinden, uygun bir ikame bulmak zorlu bir mücadele oldu.

Kaynak : Decrypt
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?