Ağustos 30, 2023

Solana için Şok Eden Kapatma Duyurusu: İşler Kötüye Gidiyor!


Yakın zamanda işlemlerine son veren bir diğer Solana tabanlı proje de akıllı sözleşmeler için bir otomasyon ağı olan Clockwork oldu. Ağ yaptığı duyuru ile geliştirmeyi durduracağını teyit etti. Karar için gösterilen nedenler arasında “fırsat maliyetleri” ve “sınırlı ticari avantaj” yer alıyor.

Clockwork‘ün kurucusu Nick Garfield, ekibin protokolü geliştirmeyi bırakmaya karar verdiğini söyledi. Ağ, 31 Ekim’den itibaren hem geliştirici ağı hem de ana ağ üzerindeki düğümlerini kapatacak.

Clockwork, kullanıcılar tarafından önceden tanımlanan koşullara, olaylara veya programlara dayalı olarak akıllı sözleşme işlemlerini otomatikleştirmesiyle de tanınıyor.

Geliştirmeyi durdurma kararı, geçtiğimiz yıl 4 milyon dolarlık bir “tohum finansman” turuna rağmen gelmesi dikkat çekti. Bu tur Multicoin Capital ve Asymmetric tarafından yönetilmişti.

Tohum fonumuzun hala önemli bir kısmına sahibiz. Tamamen kapanmak bir seçenek, ancak öyle ya da böyle karar vermeden önce kendimi sıfırlamak için bir dakikaya ihtiyacım var.

Clockwork, son aylarda kapanan Solana tabanlı birkaç platformu takip ediyor. Bir DeFi yield farming platformu olan Friktion, Ocak ayında faaliyetlerini durdurdu. Bir DeFi borç veren olan Everlend de Şubat ayında faaliyetlerini durdurdu. NFT pazaryeri Formfunction Mart ayında kapandı. Ve daha geçen ay, Solana NFT’leri için araçlar geliştiren Cardinal, gelişimine son verdi.

Solana için oldukça olumsuz olan bu kararlar geçen yıl bazı önemli projelerin başka ağa taşınmasını takiben başladı. 2022 yılında, Solana’nın işlem hacmine göre en iyi iki projesi olan y00ts ve DeGods, Polygon ve Ethereum’a taşınarak şok etmişti. Aynı şekilde, Twitch’in yaratıcısı tarafından kurulan oyun platformu Fractal da Solana’dan Polygon’a geçiş yaptı.

Solana ekosistemi, FTX’in çöküşünün dalgalanma etkilerini hissediyor gibi görünüyor, çünkü desteğinin önemli bir kısmı Alameda Research ve FTX Ventures tarafından Solana projelerine aktarılan müşteri mevduatlarından geliyordu.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?