Haziran 21, 2024

Solana Gerçekten Merkeziyetsiz Bir Yapıda Kalabilir mi?


Kripto yorumcusu @martypartymusic, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda Solana düğümlerinin (node’lar) coğrafi dağılımını vurguladı. Uzman, toplamda 5541 düğüme ulaştığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, 2013 düğümle (%36.3) başı çekerken, onu Kanada (739 düğüm, %13.34), Hollanda (553 düğüm, %9.98), Almanya (314 düğüm, %5.67) ve Fransa (273 düğüm, %5) takip ediyor. Birleşik Krallık, Polonya, Rusya, Japonya ve Singapur da önemli sayıda düğüm barındırıyor.

MartyPartyMusic’in paylaşımı ayrıca Birleşik Krallık’ta 223 düğüm (%4), Polonya’da 194 (%3.5), Rusya’da 172 (%3.1), Japonya’da 170 (%3) ve Singapur’da 114 düğüm (%2) bulunduğunu doğruladı. Diğer ülkeler arasında Romanya (110 düğüm, %2), Birleşik Arap Emirlikleri (108 düğüm, %1.95), Litvanya (71), Çekya (65) ve İrlanda (47) yer alıyor.

Solana’nın küresel erişimi 49 ülkeye, 230 şehre ve 529 veri merkezine yayılmış durumda. Chicago, Tokyo, Naaldwijk, Dallas, Berlin ve New York öne çıkan merkezler arasında.

Öte yandan, bir X kullanıcısı, “zinciri durdurma, sansürleme veya yeniden başlatma yeteneğine sahip olan süper azınlık” olarak adlandırılan ilk 20 düğümden bahsetti. Solana Beach’ten alınan verilere göre, ilk 20 düğüm bir “süper azınlık” oluşturuyor ve bu da Solana blok zincirini merkezileşmeye daha yakın hale getiriyor.

“Süper azınlık” kavramını anlamak önemlidir: Bu, bir araya geldiklerinde ağı bozabilecek kadar hisse kontrol eden en küçük doğrulayıcı grubunu temsil eder.

Kaynak : CoinEdition

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?