Haziran 15, 2024

Solana Fiyatı 30 Günün En Düşük Seviyesine Geriledi: SOL Yatırımcılarını Neler Bekliyor?


14 Haziran Cuma günü Solana (SOL) fiyatı, 30 günlük dip seviyesi olan 139 dolara düştü. On-chain analizler, SOL’un toparlanma aşamasını tetikleyebilecek bazı temel ölçütleri araştırıyor.

ABD Fed Faiz Kararının Ardından Daha Fazla Düşüş

Ethereum ETF onayının Mayıs sonunda yatırımcıların dikkatini diğer katman-1 projelerinden çekmesinden bu yana Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Cardano (ADA) gibi projeler çekiş için mücadele etti.

Solana doğrulayıcılarının satış baskısını azaltma çabalarına rağmen, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz duraklatma kararının yatırımcıların 2024’ün ilk yarısında faiz indirimi umutlarını kırmasının ardından SOL fiyatı bu hafta daha da düştü.

solana fiyat analizi

Yukarıda görüldüğü üzere, SOL fiyatı 14 Haziran’da 139 dolara düşerek 13 Mayıs 2024’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, Ethereum ETF’lerinin SEC tarafından onaylanmasından bu yana Solana’nın nasıl zorlandığını gözler önüne seriyor.

Haziran ayının başlarında Solana node doğrulayıcıları, piyasadaki düşüş trendinin ortasında pasif gelir elde etmek ve satış baskısını azaltmak amacıyla daha fazla SOL coin yatırmaya başladı. Ancak, bu hafta ABD Fed’in şahin faiz kararı, SOL’un toparlanma umutlarını olumsuz etkiledi.

Solana Fiyat Projeksiyonu

Solana’nın fiyatı 140 dolarlık kritik psikolojik destek seviyesinin altına düştü, ancak spekülatif trader’lar arasında gözlemlenen son eğilimler SOL piyasasının dibinin yakın olabileceğini gösteriyor.

30 gündür aşağı yönlü seyreden Solana tüccarları şimdi piyasanın dip seviyesini öngörmek için stratejik hamleler yapıyor.

Coinglass’ın Likidasyon haritası, SOL LONG sözleşmelerinin değerini çeşitli türev ticaret platformlarında listelenen aktif SHORT sözleşmeleriyle karşılaştırmaktadır.

Aşağıda gösterildiği üzere SOL Long trader’ları, spot fiyatlar yeniden yükselmeye başladığında büyük kârlar elde etmek amacıyla mevcut fiyatların etrafına 120 milyon dolar değerinde aktif sözleşmeler yerleştirmiştir.

Buna karşılık, toplam aktif Kısa kontratlar şu anda yaklaşık 109 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bu da UZUN kontratların KISA kontratları 10 milyon doların üzerinde aştığını gösteriyor ve boğaların bir sonraki piyasa aşamasında kontrolü ele geçirmek için harekete geçtiğine işaret ediyor.

Kısa vadeli destek ve direnç seviyeleri açısından, boğaların 150 dolar bölgesinde güçlü bir satış duvarıyla karşılaşması muhtemel. Bu durumu gösteren grafik, 96 milyon doların üzerinde aktif kısa pozisyonun 150,54 dolar seviyesine yerleştirildiğini ortaya koyuyor.

Büyük kayıplardan kaçınmak için, bu yatırımcıların çoğu büyük satışlar yapabilir ve SOL fiyatı 150 dolar seviyesine yaklaştıkça zararı durdurma emirlerini devreye sokarak toparlanma sürecini yavaşlatabilir.

Ancak boğalar bu engelden kaçınabilirse, ortaya çıkan kısa vadeli sıkışma, toparlanma aşamasını 170 dolar seviyesine doğru yönlendirebilir.

Öte yandan, uzun süreli bir düzeltme aşaması durumunda, altcoin boğaları bir sonraki ana destek seviyesi olarak 130 dolar seviyesine güvenebilir.

Kaynak : The Crypto Basic

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?