Haziran 10, 2024

Solana Cephesinde Önemli Gelişmeler, Değişim Yakın: İşte Detaylar


Solana, ağının adilliğini ve bütünlüğünü iyileştirmek için önemli adımlar atıyor. Solana Vakfı’nın mempool işlemlerini paylaştığı tespit edilen doğrulayıcıları görevden almak için aldığı son önlem biraz beklenmedikti. Bu önlem, Maksimum Çıkarılabilir Değeri (MEV) düşürmek ve güvenilebilecek bir ekosistemi korumak için daha büyük bir girişimin bir bileşenidir.

solana fiyat analizi

Mempool işlemlerinin paylaşılması nedeniyle Solana Vakfı Delegasyon Programındaki bir dizi operatör elenmiştir. Bunların paylaşılması, kötü niyetli bir oyuncuların fiyat dalgalanmalarından yararlanmak için bir kurbanın işlemini çevrelediği sandviç saldırıları gibi MEV ile ilgili eylemlerle sonuçlanabilir.

Solana Vakfı’nın bu doğrulayıcıları kaldırma yönündeki nihai kararına ilişkin yaptırım işlemleri halen devam etmektedir.

Bunu Önemli Kılan Nedir?

Blok zinciri ağlarında MEV çok önemli bir sorundur. Doğrulayıcılar, bir blok içindeki işlemleri yeniden düzenleyerek, ekleyerek veya kaldırarak blok zinciri işlemlerinden elde ettikleri kârı en üst düzeye çıkarabilir. Solana Vakfı, bu tür eylemlerde bulunan doğrulayıcılara karşı çıkarak ağ güvenliğini artırmayı ve adil işlem sürecini garanti etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, Solana daha çekici bir platform haline gelir ve yatırımcıların ve kullanıcıların güven kazanmasına yardımcı olur. Piyasa üzerindeki etkisine gelince, Jito gibi özel araçlara erişimi olmayan bazı doğrulayıcıların bu önlemlere rağmen MEV prosedürlerine devam edebileceği konuşuluyor.

Ancak Solana Vakfı ve yatırımcılar, Solana doğrulayıcılarının finansmanının önemli bir kısmını sağlamaktadır. Bu taraflar doğrulayıcıların eylemlerini etkileme, muhtemelen MEV’i yürütmelerini yasaklama gücüne sahiptir. Kısa vadede, vakfın kararı çok düzensiz görünebilir, ancak aynı zamanda, ağı daha güvenli ve daha güvenli hale getirme taahhüdü olduğu da açıktır. Uzun vadeli faydalar tüm ekosistemi daha şeffaf ve güvenilir hale getirecektir. Elbette, bazıları bu kararın ademi merkeziyetçilik etiğine aykırı olduğunu kolayca iddia edebilir.

Kaynak : U.Today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?