Şubat 7, 2024

Solana Ağındaki Kesintinin Nedeni Tespit Edildi: Endişe Edilmeli mi?

Solana, yüksek hızlı işlemleri ve genişleyen DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ekosistemi ile öne çıkan popüler bir blok zinciri platformu olarak da biliniyor. Daha önce sık sık ağ kesintisi yaşayan blok zincir, sakin geçirdiği uzun bir dönemin ardından Salı günü bir kesinti yaşayarak operasyonlarını geçici olarak durdurdu. Kesinti, dün öğlen 12 saatlerinde başladı ve yaklaşık beş saat sürdü, bu da 2024 yılında ağın karşılaştığı ilk büyük aksaklık oldu. Bu süre zarfında, yerel token SOL, hızlı bir toparlanma öncesinde 93,63 dolar civarında bir düşüş yaşadı.

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko’nun da dikkat çektiği üzere, kesintinin arkasındaki asıl sorun; platformun programlarının dağıtımı, güncellenmesi ve çalıştırılmasında kritik bir role sahip olan Berkeley Paket Filtresi’nde (BPF) meydana gelen bir arızaydı. Kesintiye neden olan bu sorun, özellikle bir İyileştirme Önerisi (SMID) sonrasında BPF’de yapılan değişikliklerle ilgiliydi. Bu öneri, meta verilerin artık gerekli olmadığı durumlarda BPF kullanımını engelleyen değişiklikleri içeriyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere geliştiriciler en kısa sürede bir çözüm geliştirildi ve test ağında başarıyla denedi. Ancak bu düzeltme henüz ana ağa uygulanmadan önce, güvenlik açığını ortaya çıkararak ağın kesintiye uğramasına neden oldu.

Geliştiriciler sorunu çözmek için sorunlu BPF kodlarını acilen yeniden yazdılar ve bu, ağın temel yazılımının tüm katılımcılar tarafından güncellenmesini zorunlu kıldı. Güncellemelerin ardından, ağ normal operasyonlarına devam etti ve kesinti başarıyla giderildi.

Bu geçici kesintiye rağmen, Solana’nın dayanıklılığına olan güven hâlâ yüksek. Ağın yeniden başlatılmasının ardından, arbitraj botları gibi piyasa oyuncularının DeFi faaliyetlerindeki artan fırsatlardan yararlanması bekleniyor, bu da Solana’nın güçlü bir toparlanma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak : TodayQ
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?