Şubat 27, 2023

Solana Ağına Neler Oluyor? Geliştiriciler Endişeli!

Solana Vakfı, geçtiğimiz Cumartesi günü başlayan ve oldukça uzun süren ağ sorunlarına ilişkin bir rapor yayınladı. Rapora göre ağ bilinen kesintilere ek olarak farklı bir kesinti daha yaşadı. Bu kesintinin nedeni ise 1.13’ten 1.14’e yükseltme sırasında oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

Solana Status 27 Şubat’ta attığı bir tweet ile 25 Şubat’ta yaşanan kesintinin nedenleri hakkında bilgi vermek üzere bir rapor yayınladı. Kesintinin temel nedeni hala bilinmemekle birlikte, ekip kesin nedeni bulmak için aktif olarak araştırmaya devam ediyor.

Rapora göre, Solana ana ağ betası 25 Şubat’ta önemli bir performans düşüşü yaşadı. Doğrulayıcılar sorumluluğu üstlendi ve zinciri önceki yükseltmeyle yeniden başlatarak Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan normale döndü.

Solana, tek bir başarılı işlem olmadan 20 saatten fazla bir süre kapalı kaldı. Doğrulayıcı düğümler otomatik olarak, verilerin kullanılamaması durumunda ağın iyileşmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir ‘güvenli mod’ olan yalnızca oylama moduna girdi.

Doğrulayıcılar, geliştiricilerle birlikte, yeniden başlatma riskini azaltmak için aynı anda bir önceki kararlı sürüm olan v1.13.6’ya geçme konusunda anlaştı. Geliştiriciler kesinti hakkında daha fazla veri toplamak için ilk yeniden başlatma girişimini iptal ettiğinden, ikinci yeniden başlatma girişiminde geri dönüşe karar verildi.

Solana Ağındaki Kesintiler Dur Durak Bilmiyor!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Solana blok zinciri son 2 yılda birçok kesinti yaşadı. Uzmanlar tarafından işaret edilen en önemli neden sistemin temelinde yer alan tasarım. Bu tasarıma göre tüm konsensüsler on-chain olarak gerçekleştirilmektedir. Bu da tüm doğrulayıcı iletişimlerinin tıpkı bir işlem gibi zincir üzerinde gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Bu da işlem hacminin yanı sıra TPS’nin de büyük ölçüde artmasına neden olmaktadır.

Solana haberleri

Grafikte pembe renkle gösterilen kısımlar zincirde sadece %10 olan gerçek işlemleri temsil etmektedir. Diğer kısımlar ise doğrulayıcı mesajları, oylar vb. detayları göstermektedir. Bu da ağdaki kesintileri açıklayan önemli bir detay.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?