Şubat 25, 2023

Solana Ağı Krizlerle Boğuşuyor: Ağ Çöktü mü?

Solana ağı geçtiğimiz yıl boyunca sık sık sorunlarıyla gündeme geldi. Kasım ayında ise FTX çöküşüyle birlikte çok büyük fiyat düşüşleri kaydetti. Nitekim yakın zamanda gelen haberlerde ise operatörler bugün bir duraklama anı tespit etti. Kullanıcılar ağı kullanarak ticaret yapmakta zorlandığını sosyal medyada da dile getirdi.

Solana Ağı Yine mi Kapandı?

Solana üzerine inşa edilmiş bir stake havuzu olan SolBlaze’e göre, zorluklar yaşayan ağ kapanmadı. Ancak, Ana ağ-beta’da planlanan büyük bir fork etkinliği devam ediyor. Bu durum, fork’ları çözmeye çalışan doğrulayıcıların yavaşlamasına neden oldu.

Ağın orta düzeyde hareket ettiğini ve 16 TPS’de blokları onayladığını ekledi. Doğrulayıcı operatörleri ve Solana mühendisleri temel sorunu belirlemeye çalışıyor. Bununla birlikte, ana neden hala tanımlanmamıştır, ancak bazı potansiyel düzeltmeler yapılmaktadır.

SolBlaze henüz hiçbir şeyin doğrulanmadığını belirtti. Ancak, artımlı sürüm düşürme (v1.14 > v1.13) sorunu, kısa süre önce kullanıma sunulan büyük v1.14 yükseltmesine gömülmüş olabilir. Bu arada, ağ bağlantılı yeniden başlatma denemesi son çare olarak düşünülmektedir.

Daha sonra, doğrulayıcıların söz konusu v1.14’ten v1.13’e düşürmeye çalıştıklarını ekledi. Bununla birlikte, v1.14 25 Şubat 2023’te büyük bir kabul gördü ve mevcut ağ sorununun bu olabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada, Solana Labs‘den resmi bir bildirim gelmediği için sürüm düşürülmemesi tavsiye ediliyor. Düğümlerin merkezi olmayan bir şekilde düşürüldüğünü vurgulamaktadır. Ancak, sürüm düşürme girişiminin ortaya çıkan sorunu çözmemesi halinde olası bir yeniden başlatma girişimi koordine ediliyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?