Haziran 19, 2024

Şok Açıklama! Terra’nın İlk Yatırımcısı Bakın Hangi Ülkenin Başbakanı Çıktı?


Son güncellenme : 19.06.2024 - 17:35

Nietzsche’nin ünlü bir sözü vardır: “Bana yalan söylediğine üzülmedim, bundan sonra sana inanmayacak olmama üzüldüm.” Bugün sizlerle paylaşacağım haber, bu sözün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kripto para dünyasında bugün ortaya çıkan bir gelişme, adeta bir bomba etkisi yarattı. Bu ilginç olay, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ile ilgili. İddialara göre, Başbakan Spajic, Terraform Labs şirketinin ilk yatırımcıları arasında yer alıyor. Bu yatırım, şirketin Singapur’da 23 Nisan 2018’de tescil edilmesinden sadece birkaç gün önce gerçekleşmiş.

SEC, Karadağ Başbakanı’nın Terra’nın İlk Yatırımcılarından Olduğunu Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Spajic Ekim 2023’te göreve gelmeden önce, Nisan 2018’de 75.000 dolarlık bir yatırım yaparak 750.000 Terra (LUNA) token satın aldı. Bu yatırım, şirketin kuruluşundan sadece birkaç gün önce gerçekleşti. SEC’in mahkeme belgelerine göre, Spajic, 17 Nisan 2018 tarihinde Terraform Labs ile bir sözleşme imzalayarak şirketin erken yatırımcılarından biri oldu.

SEC Terra projesine ilk yatırım yapanların listesini açıkladı.

Karadağ Başbakanı’nın İddiaları ve Gerçekler

Mahkeme belgeleri kamuoyuna açıklanmadan önce, Karadağ Başbakanı, başarısız kripto projesine kişisel olarak hiç yatırım yapmadığını iddia etmişti. Spajic, 2017 ile 2020 yılları arasında Singapur merkezli Das Capital SG adlı bir şirkette çalıştığını ve bu şirketin Terraform Labs’a yatırım yaptığını belirtmişti. Ancak SEC belgeleri, onun yatırımcılar listesinde 16. sırada yer aldığını ve 17 Nisan 2018 tarihli sözleşme ile şirketin ilk yatırımcılarından biri olduğunu ortaya koydu.

40 Milyar Dolarlık Terraform Yolculuğu

Terraform Labs, Mayıs 2022’de nihai çöküşünü yaşadı. Şirket, Terra (LUNA) ve TerraUSD gibi kripto para birimlerini destekliyordu ve kripto piyasasından yaklaşık 40 milyar doların silinmesine neden olmuştu. Terra’nın çöküşü, kripto ekosistemine büyük zararlar verdi ve birçok kripto hedge fonunun da çöküşüne yol açtı. Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon, yatırımcıları dolandırmaktan suçlu bulunarak Mart 2023’te Karadağ’da tutuklandı.

Yeni belgeler, mevcut Karadağ Başbakanı ile Terraform Labs arasında doğrudan bir sözleşme olduğunu ortaya çıkardı. Bu durum, Başbakan’ın projeye yaptığı yatırımı açıklamaması ve bu konuda yalan söylemesi nedeniyle yeni bir skandala yol açacak gibi görünüyor. Kripto para dünyası, Nietzsche’nin sözlerini hatırlatarak, Karadağ Başbakanı’nın yalanına değil, bundan sonra onun sözlerine inanmayacak olmalarına üzüldü.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar İsmet KAÇMAZ hakkında :

27 yaşındayım ve İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunuyum. Bitcoin'e 2017 yılında küçük bir yatırım ile başladım. Kripto paralar ve blockchain teknolojileri üzerine araştırma yapmaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?