Şubat 10, 2022

SLP Token’in Artışının Nedeni Ne? Bu Gelişme Fiyatı %60 Arttırdı

  • Oyun içi enflasyonu azaltmak için oyun ekonomisinde yapılan bir güncellemenin sonucu olarak Axie Infinity’nin ödül simgesi Smooth Love Potion’da (SLP) bir artış yaşandı.

Popüler bir oyna-kazan kripto oyunu olan Axie Infinity’nin ödül tokeni SLP’nin fiyatı bir gecede yüzde 58, geçtiğimiz hafta ise yüzde 300’ün üzerinde bir artışla 0,03787 dolara kadar ulaştı.

SLP’nin gecelik kazanımlarının yanı sıra, oyunun yönetişim token’ı olan AXS’nın fiyatında da geçtiğimiz haftaya göre yüzde 33’ün üzerinde bir artış yaşandı.

Her iki kripto para biriminin değeri de, Axie’nin oyna-kazan oyununun oyun içi ekonomisinde kapsamlı değişiklikler yapan “Season 20 (20. Sezon)” güncellemesinin resmi duyurusunun ardından yükseldi.

Peki Axie Infinity nedir, SLP nasıl bir rol oynuyor ve güncelleme işleri nasıl değiştirecek?

Axie Infinity, oyuncuların ödüller için canavar NFT’lerini topladığı, ürettiği ve savaştığı, Pokémon/Tamagotchi’den ilham alan bir oyundur.

Oyuncular bir Axies takımı kurduktan sonra, savaşlar yoluyla ‘Smooth Love Potion’ (SLP) token’larını toplayabilirler. SLP token’ları, yeni Axies üretme yeteneği de dahil olmak üzere yeni oyun içi özelliklerinin kilidini açmak için kullanılabilir.

Axie Infinity’nin 20.Sezon güncellemesi

Axie’nin yeni güncellemesi, ekosistemi yeniden dengeleyecek değişiklikleri uygulayarak sLP token’larını daha kıt hale getirmeye ve günlük SLP token arzını %56 oranında azaltmaya odaklanıyor. Oyuncular artık günlük görevler veya macera modunda oynayarak bunları kazanamazlar.

Axie’nin en son güncellemesi, günlük SLP token arzını yüzde 56 oranında azaltmaya odaklanıyor. Oyuncular artık günlük görevleri tamamlayarak veya macera modunda oynayarak SPL’leri elde edemeyecekler.

Ekip, Smooth Love Potion (SLP) token’larının kazanım durumu hakkında şunları söyledi:

“Teoride, günlük görev insanları her gün oynamaya teşvik etmenin harika bir yoluydu, ancak şimdi SLP için toplu bir emisyon mekanizması haline geldi. Günlük görevi kaldırarak, ihraçraçları günde yaklaşık 45 milyon SLP azaltabiliriz.”

Geliştiriciler bunu oyunun gelecekteki gelişimi için gerekli olacak “acı verici bir ilaç” olarak nitelendirdi. Uygulanırsa, yukarıda da geliştiricilerin vurguladığı gibi, SLP token’larının arzının %56’ya kadar düşmesi bekleniyor:

SLP’yi sınırlamaya yönelik yeni önlemler, geliştiricilerin “toplam ve kalıcı ekonomik çöküşü” önlemek için kesinlikle gerekli olduğunu düşündükleri bir önlem olan token kıtlığını artırmayı amaçlıyor.

Oyunun önceki ekonomisindeki bir çöküş olasılığı, “breeding yoluyla yakılandan (talep edilen) günde yaklaşık 4 kat daha fazla SLP oluşturulmasıyla (temin edilmesi) birlikte token’ın aşırı yüksek enflasyonundan kaynaklanıyordu.

Sky Mavis, yeni güncellemenin, Axie NFT’lerin taban fiyatının birkaç yüz dolardan 50 doların altına düşmesiyle, son aylarda düşüş gösteren oyunun ekonomisini stratejik olarak yeniden dengelemesini umuyor.

Season 20’nin bir başka büyük özelliği de yeni oyuncuların dahil edilmesi. Ekip, 6 milyon dolarlık bir ödül fonu yarattı ve şimdi yeni sezondaki en iyi 300.000 oyuncu için 117.676 AXS token’ına kadar ödül sunuyor.

“Basitçe söylemek gerekirse, büyümeye öncelik verdik ve milyonları bünyemize kattık. Bu yaklaşım olmasaydı, Axie’nin birkaç bin oyuncuyla küçük, niş bir oyun olarak kalması muhtemeldi.”

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, genel kripto piyasası toparlanırken Axie Infinity (AXS) token’ının fiyatı da mevcut gelişmeler ve piyasa trendi sayesinde yükseldi. Kripto para biriminin mevcut fiyat seviyesi, Ocak ayı sonunda olduğundan yaklaşık yüzde 30 daha yüksek durumda.

SLP azaltma haberinin ardından SLP fiyatı, mevcut fiyatına geri çekilmeden önce yaklaşık yüzde 60 civarında arttı. Yazım sırasında ise kripto para birimi yüzde 31’lik bir artışla 0,03706431 dolardan işlem görüyor.

Dün SLP için bir başka iyi haber de Binance’den geldi: kripto para borsası Binance, yeni bir ticaret çifti olarak SLP/BNB’yi ekledi; bu, trader’ların artık borsada BNB’yi SLP ile takas edebilecekleri anlamına geliyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : decrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.