Sizde Blockchain Teknolojisi İle İş Kurabilir veya İşinizi Büyütebilirsiniz

Blockchain teknolojisi orta vadede dünyanın yönünü değiştirecek bir teknoloji olarak görülüyor. Çoğu fütüristik uzmana göre internetin keşfinden çok daha büyük bir olay. Blockchain teknolojisi tam olarak ne, önce biraz ondan bahis edelim.

Blockchain Teknolojisi

Blockchaini, kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanı olarak özetleyebiliriz. Adından da çıkarılacağı gibi kolayca takip edilebilen ama kesinlikle güvenlik açığı vermeyen bir sistem. Yani girdiğiniz her işlemi takip ederken hiç bir şekilde güvenlik açığı vermiyorsunuz.

Blockchain İle İş İmkanı

Sistemin kendisi tabiki büyük bir artı getiriyor ama asıl önemli olayı ise her türlü işe uyum sağlıyor olabilmesi. İşte bu özelliğinden ötürü dünyanın orta vadede seyrini değiştirecek bir teknoloji. Bu teknolojiyi her türlü sektöre ve iş koluna uygulayabilirsiniz. Bundan dolayı son yıllarda ve günlerde çıkan bir çok yeni fikrin temelini oluşturuyor.

Dünyanın gideceği yön belli. Dünya artık bu teknolojileri konuşuyor. Dünyada insanlar bu teknoloji üzerine kafa yoruyorlar. Çiftçisinden bankacısına, sigortacısından öğrencisine, hangi meslek grubu olursa olsun bu teknolojiyi kullanarak ya yeni bir iş kurabilir, ya da mevcut işini geliştirip başka bir boyuta taşıyabilir.

Statista 2017 raporuna göre 2016’de 210,2 milyon dolar olan blockchain teknoloji pazarının büyüklüğü 2017 yılında 339,5 milyon dolara yükseldi.  Grand View Researh tarafından hazırlanan rapor 2024’e kadar blockchain pazarının 7,74 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağını öngörüyor.

Startups.watch verilerine göre Türkiye kökenli blockchain şirketleri geçen yıl 200 milyon dolar yatırım alırken son 2 yılda blockchain alanında Türkiye’de pek çok start up kuruldu. Bunların başında ise Coiny, Tubu ARGE, Solidus, Ucuracak.com, ProofStack, Kimlic, DigitalPara, EnCoin, Cobotion, KryptEd, Bundle.network ve Colendi bulunuyor.

İşte, blockchain temelli bazı Türk start up’lar ve iş konuları:

Colendi: Mikro kredi ve kredi skorlama girişimi. Kullanıcıları için finansal pasaportlar oluşturuyor.

Kimlic: Kişiler ve kurumlar arasındaki ilişkiyi en aza indirmeye çalışıyor.

Tubu Arge: Kullanıcıların mikro ödeme yaptıkları ve günlük olarak kullandıkları yemek kartı sektöründe hizmet veriyor.

Ucuracak.com: Bitcoin, Ripple ve Ethereum ile uçak ve konaklama hizmeti sunuyor.

Sadece Türkiye’de bulunan girişimlerden bir kaçı bunlar. Blockchain çok geniş bir yelpazede fırsat tanıyor girişimcilere. Eğer sizde bir girişimci iseniz ve bir iş kurmak istiyorsanız kesinlikle blockchain konusu üzerine çalışmalısınız. Aynı zamanda bir işiniz varsa ve bu işi bir sonraki boyuta taşımak istiyorsanız yine kesinlikle blockchain konusu üzerine çalışmalısınız. Ve hatta girişimci değilseniz, bir işinizde yoksa ama geleceği analiz etmek, okumak istiyorsanız kesinlikle blockchain teknolojisini anlamanız gerekir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.