Mart 18, 2020

Singapur’lu Bakandan, Tarihte Görülmemiş Ekonomik Kriz Uyarısı!

CNBC’ye katılan Singapur Milli Kalkınma Bakanı Lawrence Wong, Koronavirüsün (Kovid-19) tehlikeleriyle ilgili konuştu. Bakan bu salgının hem insan yaşamına hem de küresel ekonomiye karşı tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Singapur’da Yaşam

6 milyona yakın nüfusu bulunan Singapur, Kovid-19 hastalığının Çin’den sonra vakaların görüldüğü ilk ülkeler arasındaydı.

Singapur’da 300 kişinin hastalığa yakalandığı ve henüz kimse koronavirüs sebebiyle hayatına kaybetmedi. Hatta ülkenin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Kovid-19 tanısı konan hastaların neredeyse yarısının hastalığında iyileşmeler olduğu belirtildi.

Singapur’da yetkililer koronavirüs salgınıyla başarılı bir şekilde mücadele etseler de ülke ekonomisi bu salgından büyük bir şekilde etkilendi. Koronavirüsün Singapur ekonomisine vermiş olduğu zararları hükümet tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora baktığımızda anlayabilmekteyiz. Hükümet GSYH’nin normal şartlar altında yüzde 0.5-2.5 oranında büyümesi beklenmekteydi fakat kısa süre önce bu beklentileri yüzde 0.5-1.5 arasına gerilettiler.

Keskin Bıçak

Kovid-19 ile mücadele edebilmek için aralarında Türkiye’ninde bulunduğu ABD, İtalya, Çin ve daha fazla ülke sınırılarını, kafeleri, barları, restotanları vb. işletmeleri kapatmak zorunda kaldı. Koranavirüs bu süreç içerisinde birçok ülkenin ekonomisini ağır bir şekilde etkiledi.

CNBC’ye vermiş olduğu röportajda Wong, yaşananların adeta iki ucu keskin bıçak olduğunu vurguladı. Açıklamasında devletler bir yandan acil sağlık hizmetlerini yetiştirmek bir yandan da ekonomik krizi önlemek zorunda kaldı dedi ve cümlelerinin devamını şunları söyledi:

“Şu anda iki farklı krizle mücadele ediyoruz. Biri sağlık krizi biriyse ekonomik kriz. Modern tarihte hiç görmediğimiz kadar ağır bir ekonomik kriz…

Bizi zorlayan şey şu; salgının yayılmasını önlemeye çalıştığımızda ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyoruz. Sağlık için gerekli olan adımları attığımızda ekonomik hareketlilik düşüyor ve bu da ekonomik çöküş riskini arttırıyor.”

Kaynak: CNBC

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?