Singapur’lu Bakandan, Tarihte Görülmemiş Ekonomik Kriz Uyarısı!

0
384

CNBC’ye katılan Singapur Milli Kalkınma Bakanı Lawrence Wong, Koronavirüsün (Kovid-19) tehlikeleriyle ilgili konuştu. Bakan bu salgının hem insan yaşamına hem de küresel ekonomiye karşı tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Singapur’da Yaşam

6 milyona yakın nüfusu bulunan Singapur, Kovid-19 hastalığının Çin’den sonra vakaların görüldüğü ilk ülkeler arasındaydı.

Singapur’da 300 kişinin hastalığa yakalandığı ve henüz kimse koronavirüs sebebiyle hayatına kaybetmedi. Hatta ülkenin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Kovid-19 tanısı konan hastaların neredeyse yarısının hastalığında iyileşmeler olduğu belirtildi.

Singapur’da yetkililer koronavirüs salgınıyla başarılı bir şekilde mücadele etseler de ülke ekonomisi bu salgından büyük bir şekilde etkilendi. Koronavirüsün Singapur ekonomisine vermiş olduğu zararları hükümet tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora baktığımızda anlayabilmekteyiz. Hükümet GSYH’nin normal şartlar altında yüzde 0.5-2.5 oranında büyümesi beklenmekteydi fakat kısa süre önce bu beklentileri yüzde 0.5-1.5 arasına gerilettiler.

Keskin Bıçak

Kovid-19 ile mücadele edebilmek için aralarında Türkiye’ninde bulunduğu ABD, İtalya, Çin ve daha fazla ülke sınırılarını, kafeleri, barları, restotanları vb. işletmeleri kapatmak zorunda kaldı. Koranavirüs bu süreç içerisinde birçok ülkenin ekonomisini ağır bir şekilde etkiledi.

CNBC’ye vermiş olduğu röportajda Wong, yaşananların adeta iki ucu keskin bıçak olduğunu vurguladı. Açıklamasında devletler bir yandan acil sağlık hizmetlerini yetiştirmek bir yandan da ekonomik krizi önlemek zorunda kaldı dedi ve cümlelerinin devamını şunları söyledi:

“Şu anda iki farklı krizle mücadele ediyoruz. Biri sağlık krizi biriyse ekonomik kriz. Modern tarihte hiç görmediğimiz kadar ağır bir ekonomik kriz…

Bizi zorlayan şey şu; salgının yayılmasını önlemeye çalıştığımızda ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyoruz. Sağlık için gerekli olan adımları attığımızda ekonomik hareketlilik düşüyor ve bu da ekonomik çöküş riskini arttırıyor.”

Kaynak: CNBC

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın