Kasım 12, 2019

Singapur Sınır Ötesi Ödemelerini Blockchain İle Yapacak!

Blockchain teknolojisi bir çok sektörde oyunu yeninden yazsa da, en iyi yaptığı şeylerden birisi ödeme sistemi. Blockchain teknolojisi tabanlı bir çok girişimi, size duyurmuştuk. Bu girişimler dünya pirinç ticaretinden, para transferine kadar bir çok alanı ve sektörü kapsıyor.

Son zamanlara kadar bu girişimler özel şirketler tarafından gerçekleştiriliyordu. Fakat 2019 yılının başından beri devletler veya devletlere bağlı kurumlar hali hazırda yaptıkları işi, blockchain temelli bir teknoloji ile yapma girişimindeler.

Bunun son örneği ise doğunun teknoloji üslerinden biri olan Singapur’dan geliyor. Singapur Merkez Bankası ve yatırım bankacılığı devi JPMorgan, sınır ötesi ödemelerde blockchain teknolojisini kullanmak için bir prototip geliştirdi. Geliştirilen bu prototip, farklı para birimlerinin aynı ödeme ağı içerisinde kullanılmasını sağlıyor. Ayrıca, Singapur devletinin yatırım organlarından biri olan Temasek şirketi de projeye destek veriyor.

Geliştirilen bu prototip, Singapur’un daha önce başlattığı bir projenin 5. aşaması. Project Ubin adı verilen proje, ödemeler, takas ve menkul kıymetler işlemlerinde blockchain teknolojisinin keşfedilmesini ve geliştirilmesini kapsıyor.

Singapur Merkez Bankası FinTech Müdürü Sopnendu Mohanty, konuyla alakalı şöyle konuştu. “Blockchain temelli ödeme ağlarının, maliyet verimliliği ve işletmeler için yeni fırsatlar yarattığına dair kanıtlar giderek artıyor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.