Sichuan’dan Gelen Son Hamlenin Ardından Çin’deki Bitcoin Madenciliği Nasıl Etkilendi?

0

Çin’in Bitcoin madenciliği baskısı, Sichuan bölgesininde harekete katılmasının ardından dün zirveye ulaştıYerel haberlere göre, düzenleyici kurumlar arasında yapılan yakın tarihli bir toplantı, bu sabah, 20 Haziran’da yürürlüğe giren yasağın geçmesiyle sonuçlandı. Sichuan, şu anda mahsur kalan ve umutsuzca denizaşırı ülkelere taşınmaya çalışan dünyanın en yüksek madenci topluluklarından birine ev sahipliği yapıyordu. Çin, küresel BTC hash oranının yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan bilinen madencilik topluluğunun yaklaşık yüzde 90’ını ortadan kaldırdı. Detaylar haberimizde.

Bilim ve Teknoloji Bürosu ve Sichuan Ya’an Enerji Bürosu, geçtiğimiz günlerde madencilik yasağı konusundaki tutumlarını tartışmak için bir toplantı yaptı. Sonunda, ulusal yasağı desteklemeye karar verdiler ve madencilere 25 Haziran’a kadar faaliyetlerini kapatmaları gerektiğini bildirdiler. Ayrıca daha önce bildirdiğimiz üzere enerji şirketlerine, 20 Haziran’a kadar tüm madencilerin bağlantılarını kesmeleri talimatını verdiler.

İlgili Haber  Çin, Bitcoin Baskısının Dozunu Arttırdı: 26 Kripto Para Madencisinin Faaliyetleri Durduruluyor

Sichuan, Çin’deki en ucuz güç oranlarından birine sahip olduğu için madenciler arasında popülerdi. Ayrıca özellikle mayıs ayında başlayıp eylülde biten yağışlı mevsimde çok fazla hidroelektrik gücüne sahip, bu da bölgeyi daha çekici hale getiren başka bir unsur. Çince İngilizce yayın yapan Global Times gazetesine konuşan madenciler, hareket karşısında duydukları şoku dile getirdiler. Sichuan’ın diğer eyaletleri takip etmeyeceğini düşündüklerini söylediler. Shenzhen merkezli bir blockchain şirketi olan BankLedger’ın CEO’su Shentu Qingchun, Global Times’a şunları söyledi:

“Sichuan’ın yağmur mevsiminde orada bir elektrik bolluğu olduğu için kısıtlama sırasında bir istisna olacağını ummuştuk. Ancak Çinli düzenleyiciler şimdi Çin’de gelişen Bitcoin madencilik endüstrisini elden geçirecek ve dizginleyecek tek tip bir yaklaşım benimsiyor.”

Yetkililer, BTC madenciliği yaptığına inandıkları 26 firmayı listelediler. Bu firmalar derhal faaliyetlerini durdurmalı veya yasal sonuçları göze almalıdır. Sichuan’daki enerji şirketlerine de 25 Haziran’da şüpheli kripto madencileri hakkında kendi kendilerini denetlemeleri ve bulgularını bildirmeleri emredildi. Halihazırda, Antpool ve Binance havuzu gibi Çinli madencilere dayanan BTC madencilik havuzları, bazı tahminlere göre yüzde 20’den yüzde 50’ye kadar değişen hash oranında ciddi bir düşüş gördü. Shentu Qingchun şunları ekledi:

“Bu, Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasının veya küresel kripto ağının işlem gücünün üçte birinin kısa vadede askıya alınacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak, Çinli madenciler denizaşırı ülkelere, Kuzey Amerika ve Rusya gibi yerlere göç etmek için ittifaklar kurmak zorundalar.”   

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın