Mayıs 14, 2024

Sıcak Gelişme: Tornado Cash Davasında Beklenen Karar Nihayet Çıktı!


Bir Hollanda mahkemesi, kripto karıştırma platformu Tornado Cash’in geliştiricisi Alexey Pertsev’i 1,2 milyar dolarlık yasadışı varlık aklamaktan suçlu buldu. 31 yaşındaki Rus vatandaşı Pertsev, 14 Mayıs’taki suçlu kararının ardından beş yıl gibi önemli bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

Pertsev Davasının Detayları

Tornado Cash kripto para birimi karıştırma protokolünün arkasındaki beyin olan Alexey Pertsev, Tornado Cash’in Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından kara listeye alınmasının ardından Ağustos 2022’den beri Hollanda’da tutuklu bulunuyor.

Mahkemenin kararı, Pertsev’in suçluların Tornado Cash’i kara para aklama faaliyetleri için kullanmasını uygun şekilde engellemediği suçlamalarına dayanıyordu.

Mahkeme duruşması sırasında savcılar, Pertsev’in merkezi olmayan tasarımına rağmen suçluların Tornado Cash’i kullanmasını önlemek için yeterli önlemleri almadığını savundu. Buna karşılık savunma, platformun merkezi olmayan ve otomatik doğasının Pertsev’i anonim kullanıcıların eylemleri için hesap verebilirlikten muaf tuttuğunu iddia etti.

Bu arada, üç yargıçtan oluşan mahkeme heyeti Pertsev’i 1.2 milyar dolar kara para aklamaktan suçlu buldu ve beş yıl hapis cezasına çarptırması bekleniyor. Avukatlarının kararı temyiz etmek için 14 günleri olacak.

Tornado Cash’in İşlevselliği

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Tornado Cash, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir protokol olarak işlev görüyor ve işlem geçmişlerini bulanıklaştırarak işlem gizliliğini artırmak için tasarlandı. Teknolojik amacına rağmen savcılar, özellikle platformların suç faaliyetlerine yardımcı olmasını önlemek için yasal sorumlulukların teknolojik kavramlardan daha ağır bastığını iddia etmektedir.

Bu arada savcı Martine Boerlage, Tornado Cash’in lidersiz yönetim iddialarına rağmen bir şirkete benzer şekilde yapılandırılmış bir şekilde faaliyet gösterdiğini savundu.

Ancak ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, Tornado Cash’in hack ve soygunlardan elde edilen 7 milyar doların üzerinde kripto parayı aklamak için kullanıldığını bildirdi. Kuzey Koreli siber suç örgütü Lazarus Group, Mart 2022’de 625 milyon dolarlık rekor Axie Infinity Ronin Bridge saldırısının başlıca faillerinden biri.

Toplum Desteği

Alexey Pertsev’e karşı verilen suçlu kararı, yasal ücretlerini karşılamayı amaçlayan savunuculuk çabalarıyla kripto topluluğundan destek ve dikkat çekti. Bu arada, bir başka Tornado Cash geliştiricisi Roman Storm da Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer suçlamalarla karşı karşıya ve Coinpedia news tarafından daha önce bildirildiği üzere duruşması 23 Eylül’de yapılacak.

Kaynak : CoinPedia

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?