Shopin CEO’su 42 Milyon Dolarlık ICO Dolandırıcılığı İddiasını Kabul Etti!

Geçtiğimiz gün sitemizde ICO dolandırıcılığı iddiasına dair bir haber yayınlamıştık. SEC, 42 milyon dolarlık çok konuşulan bir ICO’ya imza atan Shopin ve CEO’su Eran Eyal’i yatırımcıları dolandırmakla suçlamıştı. Yeni gelişmelere göre New York Başsavcısı (NYAG) Letitia James, Shopin kurucusu Eran Eyal’ın suçlamayı kabul ettiğini duyurdu.

Eran Eyal, suçlamayı kabul etmesinin yanı sıra bir önceki girişimi olan Springleap’ın çalışanlarını ve müşterilerini farklı göstererek yatırımcıları 600 bin dolar dolandırdığını da kabul etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonun (SEC), Eyal’ın dolandırıcılığı kendi kişisel amaçları doğrultusunda yaptığına dair şikayetçi olmuştu. Konuyla ilgili Başsavcı James, şöyle bir değerlendirme yaptı:

“Biz, beyaz yakalı suçluların masum insanları dolandırarak bu işten sıyrılmasına müsade etmeyeceğiz, ne kadar karmaşık olursa olsun […] Bu şahıs, yalnızca yatırımcıları yüz binlerce dolar dolandırmak için şirket ardına şirket açtı. Sahte ürün tanıtımları ve büyük şirketler ile var olmayan sözleşmeler kullanarak, yatırımcıları dolandırıcılık planlarına yatırım yapmaya ikna etti. Sistemi istismar eden ve manipüle eden herkesi cezalandırmak için elimizdeki tüm kaynakları kullanacağız, çünkü kimse kanundan üstün değildir.”

Mahkeme, Eyal’a hapis cezası vermeye yanaşmadı. Bunun yerine, Eyal’ın zararlar için 125 bin dolar, yatırımcılara 475 bin dolar ödemesine ve elinde kalan 450 bin dolar değerinde kripto parayı da başsavcılığa teslim etmesine karar verdi. Son olarak Eyal’ın Shopin CEO’luk görevini bırakması talep edildi ve üç yıl boyunca New York’ta iş yapması yasaklandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.